Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Teheran avertizează Washingtonul să nu intervină în sprijinul Israelului
    GEOPOLITICA

    Teheran avertizează Washingtonul să nu intervină în sprijinul Israelului

    2 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Iranul a afirmat miercuri că nu a avertizat Statele Unite înainte de atacul cu rachete lansat asupra Israelului cu o zi înainte şi a cerut Washingtonului „să nu intervină” pentru a-şi sprijini aliatul.

    „Înainte de atac, nu a existat niciun schimb de mesaje” cu partea americană, a declarat la televiziunea publică ministrul iranian de externe Abbas Araghchi, negând orice „coordonare”. El a precizat că Iranul a comunicat cu Statele Unite după această salvă de rachete.

    Potrivit televiziunii iraniene, Teheranul a lansat marţi seara 200 de rachete împotriva Israelului, folosind pentru prima dată mai multe rachete hipersonice.

    „De asemenea, am avertizat forţele americane să dea dovadă de reţinere în această chestiune şi să nu intervină, altfel se vor confrunta cu un răspuns dur din partea noastră”, a continuat diplomatul iranian.

    „Operaţiunea noastră s-a încheiat şi nu intenţionăm să continuăm”, a mai spus Araghchi.

    Republica Islamică a declarat că a lansat atacul asupra Israelului ca răspuns la uciderea liderului mişcării libaneze Hezbollah, Hassan Nasrallah, şi a liderului grupării palestiniene Hamas, Ismail Haniyeh. Cele două grupări sunt aliaţi ai Iranului în cadrul aşa-zisei „axe de rezistenţă” împotriva Israelului.

    Atacul de marţi seara este cel de-al doilea lansat de Iran împotriva Israelului în şase luni, după cel din aprilie când Teheranul a susţinut că a acţionat în „legitimă apărare” după atacul aerian asupra consulatului său din Damasc, în care şapte militari ai săi au fost ucişi.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIncident la Paris: Poliția împușcă un bărbat înarmat cu un cuțit pe bulevardul Belleville
    Next Article Ursula von der Leyen condamnă ferm atacul cu rachete al Iranului asupra Israelului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE anunță un sprijin de 2,3 miliarde de euro pentru reconstrucția Ucrainei

    10 iulie 2025

    Viktor Orban cere demisia președintei Comisiei Europene Ursula von der Leyen

    10 iulie 2025

    UE extinde lista neagră a politicienilor moldoveni afiliați Kremlinului

    9 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Încă un partid intră în cursa pentru parlamentare

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Protest matinal la sediul PAS. „Inima Moldovei”: Există o singură cale – înlăturarea grupării „galbene” de la putere!

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Leonid Agutin, Liusea Cebotina, Ionel Istrati, Camelia Melnic și formația “Lume”, pe 15 iulei, în Piața Marii Adunări Naționale la cel de-al doilea concert al Festivalului Absolvenților 2025!

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Dodon, Vlah și Tarlev – din nou în Rusia. Discuții despre gazele rusești, după alegeri

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul capitalei reacționează la decizia interdicției: „Sunt la muncă, așa cum am promis”

    10 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.