politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Home»GEOPOLITICA»Rusia este pregătită să facă un schimb de deţinuţi cu SUA
    GEOPOLITICA

    Rusia este pregătită să facă un schimb de deţinuţi cu SUA

    5 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul de externe rus Serghei Lavrov a afirmat vineri că Moscova este pregătită să discute pe canalele diplomatice existente despre un schimb de deţinuţi cu Washingtonul, transmite Reuters.

    ”Suntem gata să discutăm despre acest subiect, dar în cadrul canalului care a fost convenit de către preşedinţii Putin şi Biden”, a spus Lavrov.

    Un tribunal din Rusia a condamnat-o joi pe baschetbalista americană Brittney Griner la nouă ani de închisoare pentru trafic de droguri, verdict catalogat drept “inacceptabil” de preşedintele american Joe Biden.

    Tribunalul din Himki, din apropiere de Moscova, a găsit-o pe baschetbalistă vinovată de posesie şi trafic de droguri şi a condamnat-o la “nouă ani de detenţie într-o colonie penitenciară”, a declarat judecătoarea Ana Sotnikova.

    De asemenea, Griner primit o amendă de 1 milion de ruble (16.000 de dolari). Avocaţii săi au anunţat că sportiva va face apel la decizie.

    Preşedintele SUA Joe Biden a denunţat vehement condamnarea baschetbalistei americane. “Este inacceptabil şi cer Rusiei să o elibereze imediat pentru a-şi putea reîntâlni soţia, apropiaţii şi coechipierii”, a îndemnat el într-un comunicat postat imediat după anunţarea verdictului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAndrei Spînu: „Aproximativ 80 % dintre consumatori vor primi compensații în perioada rece a anului”
    Next Article În câteva localități din R. Moldova vor avea loc alegeri locale noi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina se va confrunta cu Rusia în faţa instanţei supreme a ONU

    6 iunie 2023

    Grevă generală anunțată în Franța: Mai multe zboruri vor fi perturbate

    6 iunie 2023

    Un fost ministru european ar putea fi condamnat: A lăudat războiul

    6 iunie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICIENI

    Ion Ceban: Grădinițele din Chișinău adoptă un meniu sănătos pentru sezonul vară-toamnă

    6 iunie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ion Ceban: Primăria Chișinău oferă o varietate de activități pentru elevi și tineri în această vară, pentru a petrece o vacanță activă și interactivă

    6 iunie 2023

    …

    POLITICIENI

    Dodon critică drumul de la Bulboaca. Replica lui Codreanu

    6 iunie 2023

    …

    Câți cetățeni din raioanele R. Moldova vor putea vota la alegerile locale din anul 2023

    6 iunie 2023

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina se va confrunta cu Rusia în faţa instanţei supreme a ONU

    6 iunie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • social

    © 2023 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.