Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Editorial // Mihai Druță și colindul cultural-politic de la Padova
    EXPERȚI

    Editorial // Mihai Druță și colindul cultural-politic de la Padova

    19 ianuarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Dacă ministrul Dumitru Alaiba e ideea întruchipată a economiei noastre pleoștite, atunci Mihai Druță este expresia cultural-politică a diasporei moldovenești din Europa. De ce “cultural-politică”? Anume astfel și-a denumit deputatul PAS în raportul său ordinar de pe FB întâlnirea de revelion de la Padova cu emigranții noștri din Italia. Termenul e reușit, totuși, în raport cu evenimentul, din cauză că nu are nicio relevanță în limba noastră și cred că nici în alte limbi, inclusiv – italiană. Încercați și Dvs să vă dumiriți asupra acestei neghiobii lingvistice… Culturală – “tusovka” de la Padova e, poate, pentru că s-a colindat. Politică e pentru că, probabil, a fost colindat și adulat politicianul Druță. Sau, deoarece potențialul emotiv al urăturii și cultura celor adunați nu a putut domina și ascunde mesajul politic important, adus special de la Chișinău de deputatul Druță.
    Druță e un fost gastarbeiter, stabilit un timp la Parma și votat în Parlament în 2019 ca reprezentat al diasporei. Dar nu e un oarecare migrant pârlit, înainte de a apuca drumurile pribegiei a fost deputat în primul parlament și militar de carieră în grad de colonel. Stilul dumnealui de a face politică se cunoaște din acțiunile și retorica PAS și aici nu putem avea pretenții mai mari, decât față de ceilalți colegi ai domnului colonel. Nu avem pretenții nici la capitolul educație intelectuală. Mă rog, ne putem imagina ce crede un ofițer al armatei moldovenești, în tinerețe instructor raional al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice despre filmele lui Fellini (Padova și Parma sunt la o aruncătură de băț de Rimini, patria mică a reputatului regizor și scenarist).
    Pretențiile noastre se îndreaptă la imaginea emigranților noștri europeni după ce trece, ca regulă, retușarea în laboratorul cultural-politic al lui Druță. În primul rând bieții și trudiții noștri pământeni apar în rapoartele triumfaliste ale deputatului mereu cu ochii pe viața politică din Moldova și mereu îndrăgostiți de Maia Sandu. Se profilează un fel de agenți sub acoperire, la datorie 24 ore din 24, gata mereu să furnizeze informații despre superioritatea sistemului economic și politico-juridic al UE față de Moldova, care este și așa recunoscută. Munca pe brânci, statutul de robi, apoi singurătatea, dorul de casă, de părinți, de vinul din beci și de frigăruile din codrii noștri neprivatizați încă – toate acestea sunt împachetate sub formă de colet, legate cu scotch de echipa politică a deputatului și trimise pe adresa PAS cu naveta, cu lista de conținut, însă, falsificată.
    În scriitura politică a colonelului emigranții sunt un fel de clone ale deputatului, care au trecut pregătirea militară sub comanda aspră a instructorului Druță. La întâlnirile deputatului cu diaspora, reflectate în poveștile lui dulci și romantice de pe FB, se întâmplă doar lucruri pozitive. Oamenii nu discută în contradictoriu, nu au niciodată idei și poziții străine ideologiei PAS. Impresia e că oficialul vine la mitinguri ca popa în capelă, își satisface serviciul divino-politic, după care clonele vin să i se împărtășească, având unul și același text de mulțămire față de guvernarea Moldovei și de pupat într-un loc pe Maia Sandu. S-ar putea că așa și este, din motiv, că deputatul se întâlnește permanent cu unele și aceleași echipe mici la număr, profitoare(ori politica se face pe bani ),care, fără a fi împuternicite, exprimă prin megafonul demagogic al alesului opinia întregii diaspore.
    Autor: Valeriu Reniță
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon poate părăsi țara: Unde i-au permis judecătorii să plece pe 9 zile
    Next Article Primăria Chișinău și compania ABS recycling au semnat un contract în valoare de 217 milioane de lei pentru reciclarea deșeurilor din capitală

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    EDITORIAL// Victoria Furtună: De la manifest la potențial lider – riscurile și oportunitățile unui procuror

    18 iunie 2025

    Expert: Rusia nu mai contează în conflictul dintre Israel și Iran

    16 iunie 2025

    EDITORIAL// România și Republica Moldova: Două state românești sau câmp electoral comun?

    11 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Un nou record de energie regenerabilă în Republica Moldova!

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Moldova trebuie să devină principalul hub regional pentru reconstrucția Ucrainei după război

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Campania „Salvăm de PAS”. „Inima Moldovei” s-a implicat în soluționarea problemelor din raioanele Glodeni și Basarabeasca 

    1 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Danemarca preia președinția Consiliului European

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Încă un judecător de la Curtea de Apel, demis după ce a picat Vetting-ul

    1 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.