Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ian Lisnevschi: Numărul întreprinderilor insolvabile continuă să crească, în pofida mesajelor optimiste despre economie
    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Numărul întreprinderilor insolvabile continuă să crească, în pofida mesajelor optimiste despre economie

    17 iunie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Sociologul Ian Lisnevschi afirmă că datele economice prezintă o imagine diferită față de mesajele oficiale privind investițiile și dezvoltarea economică. Într-o postare publicată pe rețelele sociale, acesta atrage atenția asupra creșterii numărului de întreprinderi aflate în stare de insolvabilitate.

    „După declarațiile pompoase despre investiții, dezvoltare unică și succese istorice, se dovedește că economia nu urmărește posturile de televiziune apropiate puterii”, a comentat Lisnevschi.

    Potrivit sociologului, majorarea numărului de companii insolvabile are efecte directe asupra economiei și populației, inclusiv reducerea locurilor de muncă, diminuarea încasărilor fiscale și a contribuțiilor la fondurile sociale, precum și creșterea riscului de întârzieri la plata salariilor.

    „La televizor vedem un boom investițional, iar în statistică observăm o creștere a falimentelor”, a menționat acesta.

    În opinia sa, statul pare să treacă treptat de la o strategie orientată spre dezvoltarea mediului de afaceri la una concentrată pe gestionarea consecințelor dispariției acestuia. Lisnevschi a încheiat mesajul într-o notă ironică, afirmând că „ar trebui interzisă economia”, făcând aluzie la discrepanța dintre discursul oficial și indicatorii economici.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice! 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSummit Moldova – UE la Bruxelles: Maia Sandu va discuta despre următorii pași ai aderării
    Next Article Ursula von der Leyen nu ar intenționa să mai candideze pentru un nou mandat în 2029, potrivit Politico

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ceban: „Balul Absolvenților va fi cea mai mare discotecă în aer liber din țară”

    17 iunie 2026

    Comisia de la Veneția: verificările de integritate a judecătorilor trebuie însoțite de garanții clare și reguli precise

    17 iunie 2026

    Ion Ceban: Aderarea la UE trebuie să aducă școli, spitale și infrastructură modernă

    16 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Sondaj: 67% dintre ucraineni cred că țara va avea un alt președinte după războiul cu Rusia, în creștere față de 2023

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Buiucani: teren modern de joacă și zonă de fitness, amenajate pe strada Alba Iulia

    17 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Stoianoglo: Reformele actuale pot bloca Moldova în clusterul 1 al negocierilor de aderare la UE

    17 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: „Balul Absolvenților va fi cea mai mare discotecă în aer liber din țară”

    17 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen nu ar intenționa să mai candideze pentru un nou mandat în 2029, potrivit Politico

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.