Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SONDAJ// Mai mult de o treime dintre cetățeni nu au încredere în mass-media
    ANALITICA

    SONDAJ// Mai mult de o treime dintre cetățeni nu au încredere în mass-media

    21 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mai mult de o treime dintre respondenți nu au încredere în mass-media (37,5%). Aproximativ același număr de oameni au mai multă încredere în resursele de internet și în rețelele sociale (39,3%), adică de două ori mai mulți decât cei care au încredere în TV (14,8%), care a scăzut de la 32,6% doar în ultimul an. Radioul, ziarele au parte de încrederea a unui număr mic de respondenți.
    Tendința Internetului de a ieși pe primul loc este remarcată în special de sondajele Intellect Group din ultimii doi ani. În același timp, decalajul dintre Internet (rețelele sociale) și TV crește.
    Rețelele de socializare ca TikTok, Telegram, în care încrederea s-a dublat doar în ultimul an, precum și YouTube, Twitter, câștigă cea mai mare încredere.
    Preferința pentru Facebook și Instagram, precum și încrederea, au scăzut din cauza utilizării platformei Meta și a accesului limitat la unele informație.
    Răspunsul societății la restricțiile privind accesul la informație nu a întârziat să apară și asistăm la o schimbare dramatică a structurii și tipurilor de media, care iau o formă distinctă față de modelul clasic.
    Sondajul a fost realizat de compania Intellect Group, în perioada 15 – 19 iunie 2023. Numărul total de respondenți este de 1056 de persoane cu drept de vot. Sondajul a fost realizat în 83 de localități din 18 raioane, 6 municipii și autonomia găgăuză.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMajorarea salariilor miniștrilor și redenumirea Zilei Victoriei – subiecte care provoacă reacții negative (SONDAJ)
    Next Article LIVE // Declarații de presă: Igor Grosu și președintelui Senatului României, Nicolae Ciucă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Comisia de la Veneția: verificările de integritate a judecătorilor trebuie însoțite de garanții clare și reguli precise

    17 iunie 2026

    Expert: Decretul lui Putin privind cetățenia pentru transnistreni ar putea fi o formă de presiune asupra Moldovei

    1 iunie 2026

    Moldova devine tot mai dependentă de îngrășăminte importate din Rusia, arată o analiză

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.