Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » „Furt indiscutabil”. Kremlinul reacționează dur la o intenție G7 și UE
    GEOPOLITICA

    „Furt indiscutabil”. Kremlinul reacționează dur la o intenție G7 și UE

    17 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Kremlinul consideră că intenția liderilor G7, grupul celor mai industrializate economii ale lumii, și a Uniunii Europene de a confisca activele înghețate ale Rusiei și de a le cheltui pentru a ajuta Ucraina, va reprezenta un „furt indiscutabil” în cazul în care va fi pusă în practică, relatează Reuters.

    Ministrul german de Finanțe, Christian Lindner, a declarat pentru patru publicații europene că ia în calcul ideea de a confisca activele statului rus pentru a finanța reconstrucția Ucrainei și că mai multe propuneri în acest sens sunt deja discutate în cadrul G7 și al blocului comunitar. „Sunt deschis din punct de vedere politic la ideea de a confisca activele externe ale Băncii Centrale a Rusiei”, a declarat Lindner.

    „În cazul activelor private, trebuie să vedem ce este posibil din punct de vedere legal”, a adăugat ministrul german, subliniind: „Trebuie să respectăm statul de drept, chiar dacă avem de-a face cu oligarhi ruși”. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat marți că nimeni nu a informat până acum Rusia despre o astfel de inițiativă, despre care a spus că ar fi „ilegală, ostentativă și, bineînțeles, ar necesita un răspuns adecvat”. „Ar fi, de fapt, un furt indiscutabil”, a punctat Peskov.

    Grupul celor șapte mari puteri occidentale a interzis tranzacțiile cu Banca Centrală a Rusiei și a înghețat activele acesteia, în valoare de aproximativ 300 de miliarde de dolari, aflate sub jurisdicțiile lor, după ce Rusia a lansat în Ucraina, în februarie, ceea numește o „operațiune militară specială”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban a făcut public rezultatele anchetei tragediei din Parcul Alunelul: Șeful Spații Verzi va fi eliberat din funcție. Același lucru așteptăm și de la Agenția de Mediu
    Next Article Edilul capitalei: Spații Verzi a primit autorizarea peste 5 luni după solicitare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    George Simion își recunoaște înfrângerea: Vom continua lupta noastră

    19 mai 2025

    Donald Trump a indicat când va avea loc întâlnirea decisivă cu Vladimir Putin, după ce ambii au lipsit de la negocierile din Istanbul

    16 mai 2025

    Peskov: Delegația rusă de la Istanbul este în contact permanent cu Putin

    16 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Cezara Dilevschi: Blocul Alternativa propune crearea unor Centre de Diagnostic a autismului la copii, dar și subvenționarea tratamentului

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Comuna Călugăr a ales dreptatea. Felicitări, Ina Harea, pentru victoria categorică din primul tur!

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Liderii Blocului Alternativa la Vulcănești, despre justiție, educație și unitatea societății.

    19 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    George Simion își recunoaște înfrângerea: Vom continua lupta noastră

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu l-a felicitat pe Nicușor Dan: Mergem împreună cu încredere

    19 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.