politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Home»GEOPOLITICA»Boris Johnson rămâne premier al Marii Britanii
    GEOPOLITICA

    Boris Johnson rămâne premier al Marii Britanii

    7 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Boris Johnson rămâne premierul Marii Britanii, după ce a obținut, luni seara, votul de încredere al parlamentarilor din Partidul Conservator.

    Johnson se confruntă cu critici intense, mai ales după dezvăluirile despre petrecerile organizate în birourile guvernamentale în plină pandemie de coronavirus. Cu 211 de voturi pentru și 148 împotrivă, el a trecut astfel la limită de votul de încredere din interiorul partidului său, proporția voturilor favorabile fiind de aproape 59%. Numărul semnificativ de parlamentari care au votat împotriva lui Johnson – 148 – este un semn al diviziunilor profunde în rândul conservatorilor.

    Marja de 59% este mai mică decât cea obținută de predecesoarea sa, Theresa May, în cadrul unui vot de neîncredere în decembrie 2018. Deputatul conservator Sir Charles Walker a spus înainte de vot că se așteaptă ca Boris Johnson să câștige, dar a avertizat că rezultatul ar putea duce la un „război de gherilă” în interiorul partidului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleForța Fermierilor: Mai mulți agricultori au fost refuzați de companiile petroliere în privința furnizării combustibilului angro
    Next Article R. Moldova a fost condamnată la CEDO în cazul decesului lui Valeriu Boboc

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Moneda unică europeană continue să se scumpească

    9 iunie 2023

    Erdogan a vorbit cu Zelenski și Putin după ce a fost distrus barajul Kahovka

    7 iunie 2023

    Moneda unică europeană se scumpește

    7 iunie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    RLIVE TV

    Articole recente
    PARTIDE

    PAS va dezvălui luni numele candidatului la alegerile din Chișinău

    9 iunie 2023

    …

    POLITICIENI

    Spînu explică de ce a cumpărat atât de mult gaz scump

    9 iunie 2023

    …

    PARTIDE

    OrheiLand, construit la inițiativa lui Ilan Șor și unde totul este gratuit, atrage ca un magnet mii de oameni

    9 iunie 2023

    …

    GUVERN

    Veronica Dragalin neagă existența unui conflict între CNA și Procuratura Anticorupție

    9 iunie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ion Ceban a lansat astăzi Portalul de Transparență – Un pas major în modernizarea administrației locale. Sunt mândru că am devenit cea mai transparentă instituție

    9 iunie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2023 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.