Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Valeriu Chiveri: Fondul de convergență pentru Transnistria este despre oameni, nu despre taxe
    ACTUALITATE

    Valeriu Chiveri: Fondul de convergență pentru Transnistria este despre oameni, nu despre taxe

    29 aprilie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fondul de convergență destinat regiunii transnistrene nu reprezintă un mecanism fiscal, ci un instrument orientat spre sprijinirea populației și îmbunătățirea calității vieții pe ambele maluri ale Nistrului. Declarația a fost făcută de vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri.

    Oficialul a subliniat că acest fond are drept scop apropierea celor două maluri ale Nistrului și reducerea diferențelor de nivel de trai dintre cetățenii din regiune.

    „Indiferent unde locuiesc cetățenii Republicii Moldova, pe malul stâng sau pe cel drept, au dreptul la o viață decentă și o perspectivă pentru viitor. Anume acest instrument ne va permite să nivelăm discrepanțele sociale și cele legate de nivelul de trai al cetățenilor de pe ambele maluri ale Nistrului”, a declarat Chiveri.

    Fondul de convergență pentru regiunea transnistreană este estimat la aproximativ 3 miliarde de lei și urmează să finanțeze proiecte în domenii precum infrastructura, educația, eficiența energetică și dezvoltarea mediului de afaceri. Finanțarea va proveni din surse interne și externe, inclusiv cu sprijinul Uniunii Europene.

    Declarațiile vicepremierului vin în contextul reacțiilor venite din partea administrației de la Tiraspol privind acest mecanism.

    Parlamentul Republicii Moldova a aprobat în prima lectură, la sfârșitul lunii martie, proiectul de lege privind crearea Fondului de convergență.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDrone rusești lovesc zona Ismail din Ucraina: explozii monitorizate de F-16 românești
    Next Article Primăria Chișinău anunță investiții în modernizarea bibliotecilor și extinderea proiectelor culturale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Usatîi cere modernizarea urgentă a frontierei cu Ucraina: „Este cea mai vulnerabilă zonă”

    20 mai 2026

    Aproximativ 700 de primării implicate în procesul de fuziune voluntară. Guvernul pregătește noua reformă administrativ-teritorială

    20 mai 2026

    Scandalul apei potabile din Bălți: Ministerul Mediului suspectează probleme la sistemul local de aprovizionare

    20 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Usatîi cere modernizarea urgentă a frontierei cu Ucraina: „Este cea mai vulnerabilă zonă”

    20 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Atac cu drone în Moscova: rafinăria Gazprom Neft își întrerupe procesarea

    20 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Bruxellesul analizează posibili reprezentanți pentru dialogul cu Putin

    20 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Integrarea în UE, prioritatea Moldovei: Maia Sandu menționează posibile alternative

    20 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Pas important în Senatul SUA: democrații împing o rezoluție privind acțiunile militare în Iran

    20 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.