Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ucraina nu va putea fi atacată dinspre Belarus
    GEOPOLITICA

    Ucraina nu va putea fi atacată dinspre Belarus

    12 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Federația Rusă extrage muniție și alte materiale din depozitele militare ale Belarusului – activitate care este incompatibilă cu realizarea condițiilor pentru un atac terestru rusesc sau belarus pe scară largă împotriva Ucrainei din Belarus, spune Institutul pentru Studiul Războiului (ISW) în ultima evaluare, citat de Hot News.

    Direcția principală de informații militare ucrainene (GUR) a raportat la 11 octombrie că un tren cu 492 de tone de muniție de la Arsenalul 43 de depozitare a rachetelor și munițiilor din Gomel (Belarus) a ajuns la gara Kirovskaia din Crimeea la o dată recentă nespecificată.

    GUR a spus că oficialii belaruși intenționează să trimită alte 13 trenuri cu arme, echipamente, muniții și alte materiale militare din cinci baze belaruse diferite către stațiile de cale ferată Kamenska (Kamensk-Shakhtinsky) și Marchevo (Taganrog) din regiunea Rostov.

    Imagini din surse deschise de pe rețelele de socializare susțin această informație. Imagini geolocalizate au arătat cel puțin două trenuri belaruse care transportau marți tancuri bieloruse T-72 și camioane militare Ural în Minsk și lansatoare de rachete sol-aer Tor-M2 în Orsha (regiunea Vitebsk).

    Mutările de echipamente belaruse în Rusia arată faptul că, probabil, forțele ruse și belaruse nu stabilesc zone de concentrare în Belarus.

    Mișcările de echipamente și de aprovizionare din Belarus către Crimeea și regiunea Rostov indică faptul că forțele rusești sunt mai puțin încrezătoare în ceea ce privește securitatea liniilor de comunicații terestre rusești care trec prin nordul și vestul regiunii Lugansk, având în vedere contraofensiva ucraineană în curs de desfășurare acolo.

    Statul Major General al Ucrainei a reiterat marți că monitorizează Belarus și că nu a observat indicatori ai formării unor grupuri ofensive în Belarus.

    Rămâne puțin probabil ca forțele ruse și/sau belaruse să atace Ucraina din Belarus.

    Cu toate acestea, Belarus rămâne cobeligerant în războiul Rusiei împotriva Ucrainei. Belarus sprijină material ofensivele rusești în Ucraina și oferă forțelor rusești poziții de unde pot ataca Ucraina cu muniție de precizie.

    Forțele rusești au lovit Kievul cu drone Shahed-136 lansate luni de pe teritoriul belarus. În plus, GUR a raportat că Rusia a desfășurat luni 32 de drone Shahed-136 în Belarus și că Rusia va mai desfășura încă opt drone în Belarus până la 14 octombrie.

    sursa: deschide.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRusia a lovit cu rachete doar 30% din infrastructura energetică a Ucrainei
    Next Article Viktor Orban: Speranța pentru pace este Trump

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Danemarca preia președinția Consiliului European

    1 iulie 2025

    SUA anunță o nouă vânzare de arme către Israel

    1 iulie 2025

    Zelenski anunță că producția internă de drone a Ucrainei va fi intensificată

    1 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Un nou record de energie regenerabilă în Republica Moldova!

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Moldova trebuie să devină principalul hub regional pentru reconstrucția Ucrainei după război

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Campania „Salvăm de PAS”. „Inima Moldovei” s-a implicat în soluționarea problemelor din raioanele Glodeni și Basarabeasca 

    1 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Danemarca preia președinția Consiliului European

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Încă un judecător de la Curtea de Apel, demis după ce a picat Vetting-ul

    1 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.