Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Republica Moldova va primi un grant de peste 34 de milioane de euro din partea Norvegiei pentru a consolida securitatea energetică
    POLITICĂ

    Republica Moldova va primi un grant de peste 34 de milioane de euro din partea Norvegiei pentru a consolida securitatea energetică

    6 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Chișinău, 6 octombrie 2023 – Guvernul Norvegiei este dispus să acorde țării noastre un grant în valoare de 34 de milioane de euro, prin intermediul Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD). Membrii Comisiei politică externă și integrare europeană au aprobat avizul consultativ de inițiere a negocierilor și aprobarea semnării Acordului de grant dintre țara noastră și BERD în vederea realizării proiectului „Securitatea Furnizării Gazelor Naturale”.

    Resursele financiare vor fi folosite pentru achiziționarea de gaze naturale și suplinirea stocurilor, precum și pentru diversificarea furnizorilor și surselor de aprovizionare cu resurse energetice. Potrivit autorităților, acest lucru va avea drept rezultat și diminuarea costurilor medii ale gazelor naturale achiziționate.

    De menționat că, anterior, Guvernul Republicii Moldova și Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare au semnat un acord de împrumut, în valoare de 300 de milioane de euro, în vederea realizării proiectului „Securitatea Furnizării Gazelor Naturale”.

    Direcția comunicare și relații publice a Parlamentului Republicii Moldova

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Grosu, invitat să efectueze o vizită oficială în Letonia
    Next Article Ion Ceban:”MAN este echipa tuturor locuitorilor. Schimbările sunt posibile datorită sprijinului chișinăuienilor”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban: „Nu am primit nicio explicație oficială”

    11 iulie 2025

    Ion Ceban: „Nu mă veți pune în genunchi!

    9 iulie 2025

    Președinta Maia Sandu, în vizită la Varșovia pentru discuții privind aderarea Moldovei la UE

    8 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA a vizitat Primăria Chișinău

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Tiraspolul a stabilit data „alegerilor prezidențiale”

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Platforma DA: Formațiunea se alătură listei PAS pentru scrutinul parlamentar

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună acuză: Grosu promovează un Parlament „sovietic” cu exemplele Anastasia Nichita și Nicolae Botgros

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nina Cereteu, primar din partea Partidului Nostru: Drochia – un exemplu de dezvoltare durabilă și responsabilitate climatică

    18 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.