Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Prinţul Harry nu se simte în siguranţă în Marea Britanie
    GEOPOLITICA

    Prinţul Harry nu se simte în siguranţă în Marea Britanie

    8 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prinţul Harry consideră că familia şi copiii săi nu se pot „simţi ca acasă” în Marea Britanie din cauza lipsei unei securităţi adecvate, a declarat joi avocatul său la Londra, unde prinţul contestă decizia Înaltei Curţi de a nu mai plăti în mod curent pentru securitatea sa, conform AFP.

    Ducele de Sussex, fiul cel mic al regelui Charles al III-lea, şi soţia sa Meghan au pierdut protecţia sistematică a forţelor de ordine, pe cheltuiala contribuabilului britanic, după ce au decis să se retragă din familia regală în 2020 şi să se mute în Statele Unite.

    El contestă în instanţă această decizie a unui organism dependent de Ministerul de Interne, care îi acordă acum protecţie poliţienească de la caz la caz.

    Joi, în ultima zi a acestei proceduri, care a început marţi şi se desfăşoară în principal cu uşile închise, avocata lui Harry, Shaheed Fatima, a citit o declaraţie a prinţului, care a fost absent de la audieri.

    „Marea Britanie este un loc central în povestea copiilor mei şi un loc în care vreau ca ei să se simtă ca acasă, chiar dacă în prezent locuiesc în SUA. Dar acest lucru este imposibil dacă nu le putem asigura siguranţa în timp ce se află pe teritoriul britanic”, a declarat Harry. „Nu-mi pot expune soţia la un astfel de risc, având în vedere prin ce am trecut, sunt reticent să mă expun şi pe mine în mod inutil”, a adăugat el.

    Prinţul susţine, de asemenea, că el şi soţia sa „s-au simţit obligaţi” să părăsească ţara în 2020 şi să se retragă din îndatoririle lor regale.

    Zilele trecute, apărarea sa a susţinut că decizia autorităţilor de a schimba regulile care reglementează securitatea sa a fost „nedreaptă”, având în vedere statutul său şi circumstanţele morţii mamei sale.

    Prinţesa Diana a murit într-un accident de maşină la Paris în 1997, în timp ce era urmărită de paparazzi.

    Ministerul de Interne a apărat principiul unei securităţi „adaptate” şi „specifice contextului” pentru prinţ, ca urmare a deciziei acestuia de a nu mai fi un membru activ al familiei regale.

    În luna mai, o cerere a prinţului Harry de a plăti protecţia poliţiei din fonduri proprii a fost respinsă de justiţie.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDeszăpezirea Chișinăului în plină desfășurare cu peste 80 de utilaje
    Next Article UE va da statelor membre autoritatea de a opri tranzitul şi importul de gaze ruseşti

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE anunță un sprijin de 2,3 miliarde de euro pentru reconstrucția Ucrainei

    10 iulie 2025

    Viktor Orban cere demisia președintei Comisiei Europene Ursula von der Leyen

    10 iulie 2025

    UE extinde lista neagră a politicienilor moldoveni afiliați Kremlinului

    9 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” a organizat o sărbătoare extraordinară în satul Sărățica Veche

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul „Moldova Mare” cere revenirea Portului Giurgiulești în proprietatea statului

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru condamnă atacul politic asupra independenței avocaturii din Republica Moldova

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Berlinschii, Partidul Nostru: Parlamentul a avut un randament extrem de scăzut, iar guvernarea a avut grijă ca „vremurile bune” să vină doar la ai lor!

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: Maia Sandu și Nicușor Dan blochează relațiile dintre orașe

    14 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.