politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » PAS dorește anularea regimului duty free
    PARTIDE

    PAS dorește anularea regimului duty free

    26 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Regimul duty free urmează să fie anulat pe întreg teritoriu Republicii Moldova. Cu o inițiativă în acest sens a venit deputatul Dumitru Alaiba, președinte al Comisiei economie, buget și finanțe. Odată ce noile prevederi vor intra în vigoare, magazine duty free vor mai putea activa în regim de duty free doar până la expirarea licenței, transmite IPN.

    „Ne amintim foarte bine că regimul duty free, în special în trecut, a fost o sursă de tot felul de… Să nu le spunem doar scheme. Au fost pur și simplu privilegii acordate și un fel de practică care nu tocmai a ajutat concurenței loiale. Ne amintim cu toții cum guvernarea din anii 2016-2019, guvernarea lui Plahotniuc, a promovat aceste principii de inechitate totală pentru a favoriza prietenii săi din regimul duty free. De exemplu, a permis instalarea duty free la intrare în regiunea transnistreană. Atunci a apărut și permisiunea de a instala magazinele duty free pe sensul de intrare. A apărut și ideea năstrușnică de a instala benzinării în regim duty free. S-a votat o lege, dar nu au reușit să o implementeze”, a declarat parlamentarul într-o conferință de presă.

    Potrivit lui, este necesar să existe un tratament echitabil și cât mai puține privilegii, pentru a nu permite alimentarea sentimentului de nedreptate. Anularea regimului duty free va asigura inclusiv venituri suplimentare în bugetul de stat într-o perioadă cu provocări economice deosebite. „Avem certitudinea că aceste privilegii trebuie anulate, iar resursele colectate din acest proiect de lege trebuie puse funcțiune ca să ajute mai mulți agenți economice”, a mai spus Dumitru Alaiba.

    Magazinele duty free urmează să dispară în momentul în care le expiră licență. De exemplu, în cazul Aeroportului Internațional Chișinău acest lucru se va întâmpla în luna decembrie. Însă acest fapt nu înseamnă cu punctele comerciale vor fi interzise. Acestea vor putea activa în continuare, doar că vor achita taxe.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMOLDOVA Live: NOI MILIOANE PENTRU SPÎNU
    Next Article Patriarhul Kirill: Cei care își sacrifică viețile în Ucraina „își spală toate păcatele”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    PCRM nu va avea un candidat pentru funcția de bașcan al Găgăuziei

    21 martie 2023

    PAS va avea un nou deputat în Parlament

    21 martie 2023

    Moldovagaz explică revenirea achiziționării de gaze de la Gazprom

    21 martie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICIENI

    Primarul Chișinăului la Strasbourg a discutat cu delegația olandeză despre reforma administrației publice locale. Ce răspuns a primit

    23 martie 2023

    …

    GEOPOLITICA

    Curtea Penală Internaţională a fost vizată de „ameninţări” ruse după ce a emis un mandat de arestare împotriva lui Putin

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ion Ceban, prezent a doua zi de ședințe și sesiuni la Strasbourg: Care e poziția s-a față de reforma APL-urilor

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Pavel Filip s-a lăsat de politică. Cu ce se ocupă fostul premier

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ion Ceban a discutat despre colaborarea dintre autoritățile locale și centrale, la Strasbourg

    22 martie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.