politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Home»POLITICIENI»Maia Sandu, după întrevederea cu Josep Borrell și Olivery Varhelyi: Viitorul cetățenilor noștri este în Europa
    POLITICIENI

    Maia Sandu, după întrevederea cu Josep Borrell și Olivery Varhelyi: Viitorul cetățenilor noștri este în Europa

    2 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu Josep Borrell, Înaltul Reprezentant al UE pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate, și Olivery Varhelyi, Comisarul European pentru vecinătate și extindere:

    – Războiul declanșat în Ucraina a afectat viața a zeci de milioane de oameni, securitatea și pacea în regiune.

    – Țara noastră condamnă cu fermitate agresiunea militară a Federației Ruse împotriva țării vecine și prietene, Ucraina. Din prima zi, am chemat la încetarea luptelor.

    – Cetățenii Republicii Moldova, polițiști de frontieră, vameși, carabinieri, asistenți sociali, medici, salvatori, reprezentanți ai autorităților centrale și locale, diplomați – lucrează zi de zi pentru a oferi sprijin oamenilor care își găsesc adăpost în Moldova.

    – Mii de cetățeni din toate regiunile Moldovei întâmpină refugiații la frontieră și le oferă hrană, transport sau cazare. Peste 3.000 de persoane s-au înscris în calitate de voluntari pentru a oferi ajutor celor veniți.

    – Din momentul începerii acțiunilor militare în Ucraina, în Republica Moldova s-au refugiat peste 112 mii de oameni din țara vecină, iar aproape jumătate dintre ei se află aici, printre noi.

    – În aceste zile, cetățenii Republicii Moldova au demonstrat din nou că sunt europeni, în fapte și aspirații.

    – Viitorul cetățenilor noștri este în Europa și avansarea rapidă pe această cale ne va ajuta să depășim consecințele dramatice ale evoluțiilor din regiunea noastră.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Maia Sandu, Josep Borrell și Olivér Várhelyi susțin un briefing comun de presă
    Next Article Secretarul de stat american Antony J. Blinken va vizita Republica Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Veaceslav Platon anunță că se lansează în politică

    2 iunie 2023

    VIDEO // Maia Sandu: Toți oaspeții au spus la unison că summitul a fost un succes

    2 iunie 2023

    Igor Grosu va efectua o vizită oficială în Italia

    2 iunie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICIENI

    Veaceslav Platon anunță că se lansează în politică

    2 iunie 2023

    …

    GUVERN

    Guvernatorul BNM: Anul 2023 va fi un an de redresare și revenire

    2 iunie 2023

    …

    GEOPOLITICA

    Explozii în orașul Berdiansk, ocupat de Rusia

    2 iunie 2023

    …

    PARTIDE

    Evghenia Guțul: Ne-am străduit ca fiecare copil să aibă parte de atenție de Ziua Internațională a Copilului

    2 iunie 2023

    …

    POLITICIENI

    VIDEO // Maia Sandu: Toți oaspeții au spus la unison că summitul a fost un succes

    2 iunie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • social

    © 2023 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.