politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » Liderii NATO se adună la Madrid pentru cel mai important summit din ultimii ani
    GEOPOLITICA

    Liderii NATO se adună la Madrid pentru cel mai important summit din ultimii ani

    28 iunie 2022Niciun comentariu
    Blue flag NATO and wave. 3d illustration
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderii NATO se adună la Madrid (29-30 iunie) pentru ceea ce se așteaptă că fie cel mai important dintre summit-urile Alianței Nord-Atlantice din ultimii ani, după invadarea neprovocată a Ucrainei de către Rusia.

    Secretarul general al NATO Jens Stoltenberg a spus pe 27 iunie că în cele trei zile ale summit-ului se va cădea de acord asupra unui nou pachet de asistență pentru Ucraina în domenii cum ar fi „securizarea comunicațiilor, sisteme anti-dronă și combustibil”.

    Președintele Ucrainei Volodimir Zelenski se va adresa liderilor NATO prin vide-conferință.

    Un punct sensibil pe agenda reuniunii NATO la nivel înalt de la Madrid este opoziția Turciei la intrarea în Alianță a Finlandei și Suediei. Stoltenberg se întâlneștr cu liderii celor trei țări înaintea summit-ului de la Madrid.

    Unitatea declarată a Alianței Nord-Atlantice este pusă la încercare din cauza acestui subiect, după ce Turcia, care are a doua cea mai mare armată din NATO după Statele Unite, a cerut garanții din partea Suediei și Finlandei referitoare la mai multe grupări kurde despre care autoritățile de la Ankara susțin că sunt organizații teroriste.

    Summit-ul va modifica de asemenea discursul Alianței Nord-Atlantice cu privire la Rusia, considerată până acum partener strategic al NATO, o caracterizare care datează din 2010.

    „Nu va mai fi vorba de asta în conceptul strategic pe care-l vom stabili la Madrid. Mă aștept ca aliații să spună răspicat că Rusia e o amenințare directă la adresa securității noastre, a valorilor noastre și la adresa ordinii internaționale bazată pe domnia legii”, a mai spus secretarul general al NATO Jens Stoltenberg.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon a contestat actul prin care a fost amendat cu 9000 de lei pentru că a purtat panglica negru-oranj
    Next Article Moldovenii ar putea vota online la următoarele alegeri

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Războiul Rusiei împotriva Ucrainei trebuie să se încheie cu eliberarea Crimeii, spune Zelenski

    10 august 2022

    Joe Biden a semnat protocoalele de aderare la NATO a Finlandei și Suediei

    10 august 2022

    România este pregătită din punct de vedere tehnic să livreze gaze naturale Republicii Moldova

    10 august 2022

    Leave A Reply Cancel Reply

    Articole recente
    EXPERȚI

    Cel mai vocal opozant PAS redus la tăcere. Tauber, victima regimului Sandu

    11 august 2022

    …

    PARLAMENT

    Reacția Procuraturii Anticorupție după ce mama lui Dodon a fost huiduită

    11 august 2022

    …

    GUVERN

    Acord la nivel de experți între FMI și autoritățile Republicii Moldova

    11 august 2022

    …

    POLITICIENI

    A fost semnat contractul auditului datoriilor Moldovagaz față de Gazprom și Factoring-Finance

    11 august 2022

    …

    GUVERN

    Cabinetul de miniștri a aprobat proiectul de hotărâre menit să asigure securitatea aprovizionării cu gaze naturale

    10 august 2022

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.