politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » Kievul a fost atacat din nou cu drone iraniene
    GEOPOLITICA

    Kievul a fost atacat din nou cu drone iraniene

    19 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ultimele atacuri ale Rusiei au lovit luni „infrastructura critică” din Kiev și case din apropierea capitalei, au declarat autoritățile ucrainene, adăugând că sistemele de apărare aeriană au distrus aproximativ 15 drone îndreptate spre capitală, potrivit Reuters.

    Administrația militară de la Kiev a anunțat pe Telegram că peste 20 de drone au vizat capitala. Anterior, autoritățile au spus că Kievul a fost atacat de drone Shahed de fabricație iraniană, scrie HotNews.

    Primarul Kievului, Vitali Klitschko, a declarat că, potrivit informațiilor preliminare, nu există morți sau răniți în urma atacului și că medicii lucrează la locurile unde au avut loc loviturile din cartierele Solomyanskyi și Șevcenko din capitală.

    Oleskii Kuleba, guvernatorul regiunii Kiev, a declarat că infrastructura și case au fost avariate de atacurile nocturne cu drone.

    Potrivit informațiilor preliminare, două persoane au fost rănite.

    „Țara teroristă își continuă războiul împotriva populației civile”, a declarat Kuleba pe canalul său de Telegram. „Vom depăși totul”.

    Reuters nu a reușit să verifice independent informațiile.

    Un martor a declarat pentru Reuters că a avut loc un incendiu în urma atacului asupra cartierului Șevcenko, vizat adesea de atacurile rusești.

    Cartierul Solomyanskyi din partea de vest a Kievului este o zonă aglomerată, unde este o gară și unul dintre cele două aeroporturi ale orașului.

    Sirenele de alarmă aeriană au sunat aproape toată noaptea de duminică spre luni în Kiev și în regiunea din jurul acestuia.

    sursa: paranteze.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProgramul lui Ilan Șor pentru o Moldovă educată: Vom majora de două ori salariile profesorilor
    Next Article Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu șeful diplomației române: „Livrările de energie electrică și păcură în această perioadă critică ne-au fost salvatoare”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Zelenski cere noi sancțiuni împotriva Rusiei și mai multe arme după ultimele atacuri

    27 ianuarie 2023

    Orașul Odesa a fost inclus pe lista Patrimoniului Mondial UNESCO

    26 ianuarie 2023

    Ucraina: Alertă de raid aerian în cea mai mare parte a ţării

    26 ianuarie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    Articole recente
    POLITICIENI

    De la 1 februarie fără apă în Chișinău? Ceban: „De la „fâsurile” și așa numitele inspecții financiare anunțate de prim-ministră, situația nu se schimbă”

    29 ianuarie 2023

    …

    POLITICIENI

    Patrimoniul arhitectural istoric din Chișinăul Vechi – pus în valoare prin iluminat artistic nocturn

    28 ianuarie 2023

    …

    POLITICIENI

    Edilul capitalei: Exponenții PAS cunoșteau problemele de la ”Apă-Canal Chișinău”, dar tăceau

    28 ianuarie 2023

    …

    EXPERȚI

    EDITORIAL // Ori NATO, ori copiii

    28 ianuarie 2023

    …

    EXPERȚI

    Samitul Comunității Politice Europene la Chișinău – un eșec mai mult decît probabil?

    28 ianuarie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.