Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Israelul a bombardat mai multe zone din sudul Libanului
    GEOPOLITICA

    Israelul a bombardat mai multe zone din sudul Libanului

    27 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Israelul a lansat vineri un atac aerian masiv împotriva mai multor zone din sudul Libanului, al treilea atac de acest tip într-o săptămână, pe fondul intensificării acţiunilor sale în pofida armistiţiului încheiat între părţi în urmă cu mai bine de jumătate de an.

    „Avioane de vânătoare israeliene au efectuat un atac aerian violent pe scară largă în jurul orei 11:00 (8:00 GMT), efectuând o serie de atacuri împotriva pădurilor Ali al-Taher, a vârfurilor Kfar Tebnit şi a zonei Nabatieh al-Fawqa”, a relatat agenţia naţională de ştiri libaneză (ANN), informează EFE, potrivit Agerpres.

    Conform presei de stat, atacurile cu rachete au declanşat explozii intense care au rezonat în întreaga regiune. La doar câteva minute după bombardamentele iniţiale o a doua rundă de atacuri a lovit aceleaşi zone.

    Acesta este al treilea val major de atacuri lansat de Israel împotriva sudului Libanului în ultima săptămână după două atacuri anterioare, vineri şi luni, care ar fi vizat instalaţii militare şi depozite de arme aparţinând grupării şiite Hezbollah.

    Astfel de campanii au fost rare de când a intrat în vigoare un armistiţiu în noiembrie anul trecut, deşi Israelul a continuat să atace teritoriul libanez cu regularitate, în principal prin drone direcţionate şi alte acţiuni mai puţin intense.

    Joi, armata israeliană a susţinut că a ucis un presupus oficial al forţelor de elită ale Hezbollah şi un membru al batalionului său de observare în atacuri separate asupra oraşelor Beit Lif şi Barashit, ambele în sudul Libanului. 

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRenato Usatîi: Aeroportul Internațional Chișinău trebuia să fie redenumit în onoarea lui Eugen Doga când Maestrul era în viață!
    Next Article Prețuri stabile la energie, acces la piețe și credite ieftine: reprezentantul Partidului Nostru, Serghei Ivanov, despre soluțiile pentru economie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dugin: Războiul cu Occidentul este „aproape inevitabil”, iar riscul nuclear este „foarte probabil”

    14 august 2026

    Atacuri cu drone în sudul Ucrainei: un tren de pasageri a fost lovit, iar România a ridicat avioane F-16

    14 august 2026

    Ucraina propune Rusiei încetarea atacurilor asupra navelor civile din Marea Neagră

    14 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Lucrările de pe șoseaua Hîncești avansează: Trotuare, parcări și pistă pentru bicicliști

    14 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Noi am fost trași pe sfoară”: Cum au ajuns în atenția procurorilor terenurile din Durlești

    14 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări de modernizare pe strada Florilor: Un bloc va avea ferestre noi la toate scările

    14 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Valentin Gaidarji acuză Teleradio-Moldova de „cenzură” după refuzul de a acorda timp de emisie APG

    14 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună, despre cazul MoldATSA: „Nu este normal ca strictețea legii să depindă de cât de aproape ești de putere”

    14 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.