Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ex-deputatul Sergiu Sîrbu poate părăsi localitatea unde își are domiciliul
    POLITICĂ

    Ex-deputatul Sergiu Sîrbu poate părăsi localitatea unde își are domiciliul

    30 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ex-deputatul Sergiu Sîrbu, cercetat penal pentru îmbogățire ilicită, pe timpul cât se află sub control judiciar, poate părăsi localitatea unde își are domiciliul. Magistrații Curții de Apel Chișinău au respins recursul formulat de procurorul de caz.

    Sergiu Sîrbu se află sunt sub control judiciar. Măsura preventiva sub forma de liberare provizorie sub control judiciar a fost prelungita la 22 august cu 60 de zile de către magistrații de la Judecătoria Chișinău sediul Ciocana.

    „Din considerentul că prin decizia din 22.08.2022 magistrații nu i-au luat obligația de a nu părăsi localitatea unde își are domiciliul, procurorul de caz a contestat cu recurs. Ieri, in rezultatul examinării, magistrații Curții de Apel Chișinău au respins recursul formulat de procurorul de caz”, a declarat pentru AGORA procurora responsabilă de relația cu presa, Mariana Cherpec.

    Precizăm că la 4 februarie,  cinci ex-deputați, Violeta Ivanov, Anatolie Zagorodnîi, Vladimir Vitiuc, Sergiu Sîrbu și Artur Reșetnicov au fost plasați în arest preventiv în izolatorul CNA pentru 20 sau 30 de zile.

    Asta după ce procurorii din cadrul Procuraturii Anticorupție (PA) în comun cu ofițerii Serviciul de Informații și Securitate și ai Agenției de Recuperare a Bunurilor Infracționale, au descins în dimineața zilei de 2 februarie cu percheziții la domiciliul a 13 foști deputați, învinuiți de îmbogățire ilicită. 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu: „Moldova observă tot felul de declarații din partea Moscovei care nu sunt de fiecare dată adecvate”
    Next Article Igor Dodon a depus o nouă plângere împotriva lui Petru Iarmaliuc și îl face mincinos

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Provocare la Tiraspol: Separatiștii au comemorat „victimele ocupației germano-române”

    10 august 2026

    Președintele Serbiei avertizează asupra escaladării războiului din Ucraina: „Nimeni nu vrea să vadă pacea”

    10 august 2026

    Lucrările continuă pe strada Paris: Blocurile de locuit sunt modernizate

    10 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Infrastructură modernizată în sectorul Buiucani: pe strada Nicolae H. Costin au fost create 27 de locuri noi de parcare

    10 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, rechemat pentru consultări după explozia de la Crocmaz

    10 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Provocare la Tiraspol: Separatiștii au comemorat „victimele ocupației germano-române”

    10 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Strada Mitropolit Dosoftei, în proces de reabilitare pe tronsonul Henri Coandă – Mihai Viteazul

    10 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah îl îndeamnă pe noul Ambasador al SUA să privească dincolo de „vitrina” conducerii țării: „Justiţia se face în studiourile televiziunilor afiliate guvernării”

    10 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.