Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Declarații contradictorii la cel mai înalt nivel, cu privire la intenția țărilor NATO de a-i oferi R.Moldova arme letale
    POLITICĂ

    Declarații contradictorii la cel mai înalt nivel, cu privire la intenția țărilor NATO de a-i oferi R.Moldova arme letale

    27 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Declarații contradictorii la cel mai înalt nivel, cu privire la intenția țărilor NATO de a-i oferi Republicii Moldova arme letale. Președintele țării, Maia Sandu, care este și Comandantul Suprem al Forțelor Armate, susține că a aflat din presă, că NATO analizează posibilitatea trimiterii în Republica Moldova a armamentului modern, ”pentru a o proteja de invazia rusă”.

    „Nu am avut discuții concrete, am văzut declarațiile în presă. Republica Moldova este țară neutră, pașnică, nu vrea să atenteze la suveranitatea altei țări. Totodată, sectorul apărării este slab și trebuie consolidat. Știți că primim asistență din partea UE și în discuții cu conducerea armatei o să vedem dacă sunt alte necesități, a declarat Maia Sandu, în cadrul unei conferințe de presă.

    Declarațiile Maiei Sandu se bat cap în cap cu cele ale ministrului de Externe, Nicu Popescu, care a precizat că Guvernul de la Chișinău poartă o dezbatere internă despre faptul dacă trebuie să accepte sau nu arme letale oferite de țări NATO.
    Amintim, șefa diplomației britanice, Liz Truss, a declarat că NATO analizează posibilitatea trimiterii în Republica Moldova a armamentului modern, ”pentru a o proteja de invazia rusă”. Potrivit ministrului britanic, în prezent asemenea discuții se poartă cu partenerii din alianță.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleReacția Maiei Sandu la reținerea lui Igor Dodon: Spectacol! Sunt îngrijorătoare scurgerile în presă
    Next Article Ulanov: Membrii Guvernului PLDM și Banca Națională sunt adevărații autori ai jafului din sistemul bancar

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Irina Vlah – întrebări pentru Ursula von der Leyen: Acțiunile PAS duc la lichidarea autonomiei găgăuze și priviți liniștită la aceasta. De ce?

    18 mai 2025

    Deputatul Alexander Suhodolski: Găgăuzia și Tatarstan consolidează parteneriatul interregional

    9 mai 2025

    Opinia lui Anatol Țăranu: Prezidențialele din România și lecția pentru Republica Moldova

    9 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    PMUD Chișinău: Soluții durabile pentru un oraș modern

    21 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Donald Trump Jr. nu exclude o candidatură viitoare la președinția SUA

    21 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Recean: Acordul cu Italia, pas important pentru protecția socială a moldovenilor de peste hotare

    21 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Mihail Popșoi discută parteneriatul cu Mișcarea Europeană din Danemarca

    21 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul lansează campania națională de informare „Moldova Poate” pentru apropierea deciziilor de cetățeni

    21 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.