Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Decizia de noi alegeri la Belgrad, în urma observațiilor de nereguli în procesul electoral
    GEOPOLITICA

    Decizia de noi alegeri la Belgrad, în urma observațiilor de nereguli în procesul electoral

    4 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un nou scrutin va fi organizat la Belgrad, unde operaţiunile de vot din timpul alegerilor municipale şi legislative sârbe din decembrie 2023 au fost afectate de suspiciuni de nereguli, a anunţat sâmbătă primarul interimar al capitalei Serbiei.

    „Am decis (…) să avem noi alegeri la Belgrad”, a declarat primarul interimar al Belgradului, Aleksandar Sapic, în urma unei reuniuni a Partidului Progresist Sârb (SNS) al preşedintelui Aleksandar Vucic (dreapta naţionalistă), care a câştigat alegerile.

    Observatorii de la Oficiul pentru Instituţii Democratice şi Drepturile Omului al Organizaţiei pentru Cooperare şi Securitate în Europa (OSCE) au apreciat la sfârşitul lui februarie că alegerile din decembrie au fost „dominate de implicarea decisivă a preşedintelui, care, combinată cu avantajele sistemice ale partidului la putere, a creat condiţii inechitabile pentru candidaţi”.

    Observatorii internaţionali raportaseră anterior „nereguli”, printre care „cumpărarea de voturi” şi „umplerea urnelor cu buletine de vot”, în special în Belgrad.

    Opoziţia a cerut Curţii Supreme a Serbiei să anuleze alegerile, dar această cerere a fost respinsă.

    Sapic a spus că decizia de a reorganiza votul la Belgrad nu are nicio legătură cu acuzaţiile de fraudă şi nici cu capacitatea de a forma o majoritate.

    „Am aşezat ştacheta foarte sus (cu privire la legitimitatea votului). Am luat o decizie care nu ne este favorabilă, dar nu ne este frică”, a adăugat el.

    Sâmbătă, preşedintele Aleksandar Vucic, care oficial nu este liderul partidului la putere, a cerut SNS să ia decizia de a organiza noi alegeri la Belgrad.

    Principala coaliţie de opoziţie „Serbia împotriva violenţei” (SPN) a declarat că decizia partidului de guvernământ este o victorie pentru cei care au contestat alegerile.

    „Organizarea de noi alegeri la Belgrad constituie o victorie pentru observatori, pentru cetăţenii care au filmat şi fotografiat dovezile fraudei, pentru societatea civilă, pentru întreaga opoziţie”, a declarat pentru AFP Dobrica Veselinovic, unul dintre liderii coaliţiei SNP aparţinând Frontului Verde-Stânga.

    „Următorul pas este lupta comună pentru a determina condiţiile” în care vor avea loc alegerile, a adăugat ea.

    Observatorii OSCE au subliniat că campania electorală a fost afectată de „retorică dură, părtinire mediatică, presiune asupra angajaţilor din sectorul public şi utilizarea abuzivă a resurselor publice”.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleChișinău: Peste 1300 de maidanezi capturați și 48 adoptați în 2023
    Next Article Sergiu Brigai numit în funcția de adjunct al procurorului general interimar

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE// Sosirea oficialilor pentru Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană

    4 iulie 2025

    China impune noi taxe vamale pentru produsele din Uniunea Europeană

    4 iulie 2025

    Donald Trump: „Sunt dezamăgit de Putin. Nu cred că vrea să oprească războiul”

    4 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Diferențele de trai între Moldova și sudul Rusiei, invocate într-un mesaj politi

    6 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu: Semnarea tratatului de aderare la UE până în 2028, un obiectiv național

    6 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Victimele deportărilor staliniste au fost comemorate la Bălți

    6 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” participă la alegerile parlamentare în calitate de forță independentă

    6 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    AUR din Republica Moldova își asumă misiunea unionistă: „Unirea, singura cale de salvare”

    6 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.