politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook
    politics.md
    Home»GEOPOLITICA»Criză politică: Premierul Indiei și-ar dori modificarea numelui țării?
    GEOPOLITICA

    Criză politică: Premierul Indiei și-ar dori modificarea numelui țării?

    5 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    O dispută a izbucnit în India după ce guvernul premierului Narendra Modi a folosit termenul „Bharat” într-o invitație oficială pentru Summitul G20, trimisă în numele președintelui. Menționăm că, Bharat este numele hindi pentru India.

    Invitația la cină a președintelui Droupadi Murmu adresată liderilor străini care participă la summit o descrie drept „președintele Bharat”.

    Mai mulți miniștri din partidul de guvernământ BJP au aplaudat demersul, dar liderii opoziției au pus la îndoială scopul acesteia.

    Mișcarea vine pe fondul unor rapoarte conform cărora guvernul intenționează să schimbe oficial numele țării în Bharat – dar nu a existat nicio confirmare. Marți, mai mulți politicieni BJP au salutat demersul, numind-o un moment de mândrie pentru țară.

    Constituția Indiei se referă și la India ca Bharat, deși o singură dată – Articolul 1 spune că „India, adică Bharat, va fi o Uniune a Statelor”. Cu toate acestea, peste tot în constituție, țara este denumită India.

    În trecut, cazurile au fost depuse la Curtea Supremă, încercând să schimbe numele Indiei în Bharat. Însă judecătorii au refuzat să se lase atrași în controversă și, într-un caz, i-au cerut petiționarului să se adreseze guvernului.

    India găzduiește summitul G20 din acest an, care va avea loc în capitala Delhi, în perioada 9-10 septembrie. G20 include cele mai bogate 19 țări din lume plus Uniunea Europeană. India deține în prezent președinția G20, care se rotește anual între membri.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban critică utilizarea coridoarelor verzi de către demnitari
    Next Article Maia Sandu va participa la Summitul Inițiativei celor Trei Mări

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Azerbaidjan trimite un proiect de pace către Armenia în urma recuceririi Nagorno-Karabah

    22 septembrie 2023

    Rusia interzice temporar exporturile de benzină și motorină

    22 septembrie 2023

    Guvernul indian a anunțat că suspendă toate vizele pentru canadieni

    21 septembrie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    La New York, șefa statului a discutat cu diaspora moldovenească stabilită în SUA

    22 septembrie 2023

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul Ion Ceban celebrează Hramul Coloniței și anunță investiții masive în infrastructură și educație

    22 septembrie 2023

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova în pragul crizei: Un politician și om de afaceri dezvăluie cum politicienii pro-occidentali au afectat țara și de ce se îndreaptă spre NATO

    22 septembrie 2023

    …

    AUTORITĂȚI

    Tauber va contesta refuzul de a candida în cursa electorală pentru Bălți

    22 septembrie 2023

    …

    GEOPOLITICA

    Azerbaidjan trimite un proiect de pace către Armenia în urma recuceririi Nagorno-Karabah

    22 septembrie 2023

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2023 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.