Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Autoritățile de la Chișinău condamnă inițiativa Tiraspolului de a sancționa persoanele care vor depune plângeri la instanțele internaționale
    GEOPOLITICA

    Autoritățile de la Chișinău condamnă inițiativa Tiraspolului de a sancționa persoanele care vor depune plângeri la instanțele internaționale

    1 iunie 2022Niciun comentariu
    Transnistria Parliament building in Tiraspol with a statue of Vladimir Lenin in front. This is one of the main landmarks of the self proclaimed capital city of the republic of Transnistria
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Biroul politici de Reintegrare a venit cu o reacție, în condițiile în care Tiraspolul continuă să promoveze inițiativa privind intenția de a pedepsi penal, cu privațiune de libertate de până la 10 ani, persoanele care vor denunța sau vor depune plângeri la autoritățile naționale competente sau în instanțele internaționale de profil și în care vor fi vizate cazurile de abuz sau de încălcare a drepturilor omului, săvârșite de către reprezentanții structurilor din regiunea transnistreană.

    Potrivit unui comunicat al Biroului, această inițiativă este inadmisibilă și una foarte periculoasă, reprezintă un atentat la valorile democratice și la standardele universal garantate privind asigurarea respectării drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, va agrava și mai mult situația foarte precară a drepturilor omului din raioanele de est ale țării.

    La fel, autoritățile susțin că aceasta reflectă intenția vădită de a reduce la tăcere activitatea promotorilor drepturilor omului/ cetățenilor, precum și de a îngrădi drepturile lor inalienabile: la libera exprimare, apărare, petiționare și multe altele, ceea ce este absolut inacceptabil.

    În legătură cu aceasta, prin canalul de comunicare cu actorii formatului de negocieri ,,5+2” a fost transmisă o nouă adresare prin care este exprimată poziția alarmantă și dezaprobatoare din partea Chișinăului și atenționarea de a fi întreprinse măsuri adiționale și prompte în vederea anulării inițiativei date și renunțării la măsurile de punere în aplicare a acesteia. În caz contrar aceasta va conduce la consecințe nedorite și la măsuri de responsabilizare a subiecților culpabili, atenționează Biroul politici de Reintegrare.

    La fel, un apel de urgență a fost transmis către Misiunea OSCE în Moldova, misiunile diplomatice și organizațiile internaționale acreditate în Republica Moldova cu recomandarea de a face uz de toate pârghiile de intervenție disponibile în vederea stopării abordării ilegale și abuzive promovate de către Tiraspol, care încalcă grav tratatele și angajamentele internaționale în domeniul drepturilor omului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban a anunțat că au demarat lucrările de amenajare a spațiului verde din preajma mai multor blocuri de locuit din strada Albișoara
    Next Article Din 01 iunie, consumatorii din Moldova achită pentru un metru cub de gaze 18,61 de lei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Peskov: Delegația rusă de la Istanbul este în contact permanent cu Putin

    16 mai 2025

    Peste 3.000 de români din Moldova au votat până la ora 13:30 la alegerile prezidențiale

    16 mai 2025

    Trump a devenit bunic pentru a 11-a oară

    16 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” câștigă în instanță împotriva unei acuzații electorale „inventate”

    16 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Peskov: Delegația rusă de la Istanbul este în contact permanent cu Putin

    16 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Președinta Maia Sandu participă la cea de-a șasea ediție a Summitului Comunității Politice Europene, desfășurat în Albania

    16 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Acuzații grave: Maia Sandu, implicată în subordonarea politică a României, susține „Moldova Mare”

    16 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu și-a însurat al doilea fiu: petrecere de lux la Dănceni

    16 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.