Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Armenia acuză Azerbaidjanul de crime împotriva umanității în urma operațiunii militare din Nagorno-Karabah
    GEOPOLITICA

    Armenia acuză Azerbaidjanul de crime împotriva umanității în urma operațiunii militare din Nagorno-Karabah

    21 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Armenia a acuzat Azerbaidjanul de crime împotriva umanității, joi, după operațiunea militară lansată în urmă cu două zile de armata azeră împotriva separatiștilor din Nagorno-Karabah. Guvernul armean spune că în regiune are loc o „epurare etnică în curs” și a făcut o plângere formală în fața Consiliului ONU pentru Drepturile Omului.

    „Armenia nu a încetat să informeze acest Consiliu despre iminenţa unei epurări etnice. Astăzi, acest proces este în curs de desfăşurare. Civilii din Nagorno-Karabah sunt prinşi în capcană şi nu au cum să se evacueze, deoarece Azerbaidjanul continuă să blocheze singura cale de ieşire care leagă regiunea de Armenia”, a declarat ambasadorul armean, Andranik Hovhanisian.

    „Nu este vorba de o simplă situaţie de conflict, ci de o crimă împotriva umanităţii care trebuie tratată ca atare”, a adăugat el. Cu puţin timp înainte, reprezentanta Azerbaidjanului la ONU, Dilara Abdulaieva, a expus motivele pentru care ţara sa a preluat controlul asupra acestui teritoriu secesionist, susţinând că acestea au fost „măsuri antiteroriste”.

    Primele discuţii între Azerbaidjan şi separatiştii armeni din Nagorno-Karabah au început, joi, în oraşul azer Ievlah, la 295 km vest de capitala azeră, după o victorie militară fulgerătoare a forţelor azere pentru preluarea controlului asupra teritoriului.

    În imaginile difuzate de agenţia oficială de ştiri azeră Azertag, şase bărbaţi în costume stau în jurul unei mese pentru a negocia reintegrarea în Azerbaidjan a teritoriului montan cu populaţie predominant armeană.

    Partea azeră este reprezentată de un membru al parlamentului, Ramin Mammadov, iar cea a etnicilor separatişti din Karabah de David Melkumian.

    O coloană de maşini 4×4 negre sosise mai devreme la locul de desfăşurare a discuţiilor, urmată de un vehicul cu steag rusesc şi cu numere de înmatriculare ale armatei ruse.

    Azerbaidjanul a lansat marţi o operaţiune militară fulger împotriva separatiştilor, forţându-i să capituleze în mai puţin de 24 de ore şi să predea toate armele.

    Azerbaidjanul vrea să negocieze reintegrarea teritoriului care s-a desprins unilateral după prăbuşirea URSS, și a provocat două războaie sângeroase în anii 1990 şi 2020, dar ceea ce se vede în acest moment este exodul etnicilor armeni din Nagorno-Karabah, despre care agenţiile internaţionale de presă relatează ca despre o „evacuare”.

    Peste 10.000 de persoane, inclusiv femei, copii şi bătrâni, au fost deja evacuate din enclavă, a declarat, miercuri seara, un oficial separatist. Forţele ruse de menţinere a păcii au declarat, joi dimineaţă, că au evacuat aproximativ 5.000 de persoane, potrivit AFP.

    Liderul azer, Ilham Aliev, a declarat, miercuri, că „pumnul său de fier” a trecut în istorie ideea unui Karabah etnic armean separat.

    „După capitularea juntei criminale, această sursă de tensiune, acest bârlog de otravă, a trecut deja în istorie”, a declarat Aliev într-un discurs adresat naţiunii, concentrându-şi furia asupra conducerii din Karabah.

    „Populaţia armeană din Karabah poate în sfârşit să răsufle uşurată. Am mai spus-o şi vreau să o repet: cei din populaţia armeană din Karabah sunt cetăţenii noştri”, a spus el. Aliev a declarat că „criminalii de război” au încercat să otrăvească minţile armenilor din Karabah, promiţând că va respecta drepturile religioase şi culturale ale acestora.

    Cu toate aceste asigurări, mii de etnici armeni s-au adunat pe aeroportul din Stepanakert, unde se află baza militară a forţelor ruse de menţinere a păcii.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul obține aprobarea pentru prelungirea stării de urgență: Ce măsuri vor fi luate în următoarele două luni
    Next Article Va fi introdus votul electronic în cadrul autorităților locale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Danemarca cere suspendarea dreptului de vot al Ungariei în UE

    3 iulie 2025

    Lukașenko grațiază 16 deținuți politici în contextul presiunilor internaționale

    2 iulie 2025

    Armenia vrea să interzică complet televiziunile rusești: „Degenerați care destabilizează țara”

    2 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Victoria Furtună: Europa trece printr-o nouă formă de colonizare, fără arme, dar cu presiuni economice și diplomatice

    3 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Danemarca cere suspendarea dreptului de vot al Ungariei în UE

    3 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Liderul de la Tiraspol menține „codul galben” de amenințare teroristă pentru încă 60 de zile

    3 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Bașcanul Găgăuziei Evghenia Guțul își va afla sentința pe 5 august în dosarul finanțării ilegale a Partidului „Șor”

    3 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu: „Blocul Alternativa va tăia din cheltuielile birocratice și va ajusta pensiile în funcție de salariul minim”

    3 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.