politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » Ana Revenco, pentru presa română: „Miza protestelor săptămânale de la Chișinău este instaurarea puterii Moscovei”
    POLITICIENI

    Ana Revenco, pentru presa română: „Miza protestelor săptămânale de la Chișinău este instaurarea puterii Moscovei”

    7 noiembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ana Revenco, ministrul Afacerilor Interne din Republica Moldova, a declarat într-un interviu pentru G4Media.ro că miza protestelor săptămânale de la Chișinău este răsturnarea ordinii constituționale și instaurarea puterii Moscovei la Chișinău. Ea a explicat în interviu cum sunt organizate protestele, care este rolul oligarhilor fugari și ce au găsit forțele de ordine la perchezițiile făcute la organizatorii protestelor.

    Ana Revenco a precizat în interviu că, urmare a perchezițiilor efectuate vineri, 4 noiembrie, au fost ridicate sute mii de lei și înscrisuri care dovedesc că persoanele reținute erau implicate într-o activitate de recrutare, de transportare, de organizare, de ghidare a anumitor grupuri de persoane, pentru a se opune forțelor de ordine, pentru a pune rezistență, inclusiv prin aplicarea violenței.

    „Toate acele înscrisuri demonstrează că intenția era de a orchestra acțiuni de dezordine în masă de o dimensiune care să provoace inclusiv forțele de ordine la aplicarea forței. Din analiza modului cum au acționat aceste grupări reiese că este o acțiune bine ordonată, bine orchestrată, cu intenția de a pune presiune și pe societate și pe politic. Desigur că miza este schimbarea cursului democratic. Și instaurarea puterii Moscovei la Chișinău. Prin asta ar folosi țara pe post monedă de negociere cu Europa, cu Occidentul”, a spus Ana Revenco.

    Ministrul de Interne a menționat că legăturile organizării protestelor sunt inclusiv cu anumite partide produse și că implicații ar avea și serviciile speciale ruse.

    „Și pe asta cum se desfășoară investigații pentru că urmele sunt acolo, lucrează lucrează colegii acum în această direcție. Este important pentru noi toți să înțelegem cât de mare este această rețea, cine sunt de fapt cei în spatele acestor acțiuni orchestrate. Pentru că Șor nu este altceva decât o marionetă. Și mulți alții, care deja au ieșit la rampă și și-au arătat fața, și-au atribuit aceste manifestații”, a spus Ana Revenco.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVa participa sau nu Putin la Summitul G20? Anunțul făcut de Kremlin
    Next Article 452 de pachete cu ajutoare umanitare au fost acordate refugiaților din Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Pavel Filip s-a lăsat de politică. Cu ce se ocupă fostul premier

    22 martie 2023

    Ion Ceban a discutat despre colaborarea dintre autoritățile locale și centrale, la Strasbourg

    22 martie 2023

    Maia Sandu a vizitat la Bardar o seră de flori și o vinărie (FOTO)

    22 martie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICIENI

    Pavel Filip s-a lăsat de politică. Cu ce se ocupă fostul premier

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ion Ceban a discutat despre colaborarea dintre autoritățile locale și centrale, la Strasbourg

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Maia Sandu a vizitat la Bardar o seră de flori și o vinărie (FOTO)

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Cum Ion Ceban își apreciază activitatea sa la Primăria Chișinău

    22 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ce a indicat Alaiba în declarația de avere

    22 martie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.