Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Acuzații de hărțuire la adresa angajaților Primăriei Chișinău
    AUTORITĂȚI

    Acuzații de hărțuire la adresa angajaților Primăriei Chișinău

    3 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Zeci de controale și acțiuni de intimidare la adresa structurilor Primăriei Chișinău și a angajaților acesteia. Primarul general, președintele Mișcării Alternativa Națională, Ion Ceban, a declarat într-o conferință de presă că în toate structurile primăriei sunt inițiate zeci de controale la comanda Partidului Acțiune și Solidaritate.
    „Angajații Primăriei Chișinău, zilnic sunt hărțuiți cu tot felul de solicitări, inspectori care vin în instituții și, adesea contrar prevederilor, cer tot felul de documente, explicații în scris. Funcționarii sunt citați la toate organele de stat practic zilnic pe diverse subiecte, sunt pornite dosare pe diverse subiecte. Se creează impresia că nu contează pe ce anume, important să fie multe și zilnic. Aceste acțiuni au scopul de a intimida și a presa angajații prin diverse metode, dar și de a bloca activitatea Primăriei. Oamenii noștri sunt abordați și în privat, fiindu-le sugerat că vor termina rău. Avem zeci de semnale când și pe cine sunt inițiate anumite acțiuni. În astfel de procese sunt implicați reprezentanți din conducerea Primăriei, șefii de subdiviziuni, dar și Preturile”, a declarat Ion Ceban.

    Liderul MAN a subliniat că angajații Primăriei Chișinău sunt hărțuiți zilnic cu cereri și controale din partea instituțiilor de stat, iar membrii Mișcarea Alternativa Națională sunt vizați în mod special.
    „Mai mulți colegi au fost intimidați de către organele de drept în cadrul programului de lucru, pe subiectul „finanțării ilegale” a partidului, până în prezent fără probe pe subiect. Asta, deși cele mai multe ilegalități stabilite de raportul ODIHR le au anume reprezentanții PAS. În prezent are loc evaluarea integrității instituționale ale Primăriei și a Subdiviziunilor acesteia. Chiar în aceste zile la Direcția Cultură, Direcția Mobilitate Urbană, Direcția Protecției Copilului, Direcția Asistență Medicală și Socială sunt inițiate controale de organele de drept și control”, a specificat Ceban.

    Aceste declarații vin în contextul unei serii de controale și investigații efectuate asupra Primăriei Chișinău și a angajaților săi de către diverse instituții de stat.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRusia neagă confirmarea avertismentului primit de la SUA privind un atac la Crocus City Hall
    Next Article Cristina Gherasimov și Ambasadorul Francez discută progresele pe agenda europeană a Chișinăului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Leonid Agutin, Liusea Cebotina, Ionel Istrati, Camelia Melnic și formația “Lume”, pe 15 iulei, în Piața Marii Adunări Naționale la cel de-al doilea concert al Festivalului Absolvenților 2025!

    10 iulie 2025

    Dodon, Vlah și Tarlev – din nou în Rusia. Discuții despre gazele rusești, după alegeri

    10 iulie 2025

    Primarul capitalei reacționează la decizia interdicției: „Sunt la muncă, așa cum am promis”

    10 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Leonid Agutin, Liusea Cebotina, Ionel Istrati, Camelia Melnic și formația “Lume”, pe 15 iulei, în Piața Marii Adunări Naționale la cel de-al doilea concert al Festivalului Absolvenților 2025!

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Dodon, Vlah și Tarlev – din nou în Rusia. Discuții despre gazele rusești, după alegeri

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul capitalei reacționează la decizia interdicției: „Sunt la muncă, așa cum am promis”

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Denis Șova: „Partidul Nostru vine la alegeri cu proiecte concrete și soluții reale pentru ieșirea din criză”

    10 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    UE anunță un sprijin de 2,3 miliarde de euro pentru reconstrucția Ucrainei

    10 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.