Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PSRM continuă să piardă oameni
    POLITICĂ

    PSRM continuă să piardă oameni

    9 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consilierii municipali din Bălți, Veaceslav Babinețchi și Ludmila Vitneanskaia și primarul comunei Hăsnășenii-Noi, Roman Caraseni, au părăsit Partidul Socialiștilor și au aderat la Partidul “Renaștere”.

    „Nimeni nu poate rămâne indiferent față de evenimentele din ultimii ani și criza socială-economică profundă prin care trece Republica Moldova. Cu regret, acțiunile timide din partea PSRM pentru protejarea intereselor comunităților locale și cetățenilor de abuzul și incompetența actualei guvernări, refuzul de a se solidariza cu mișcarea națională pentru apărarea intereselor poporului și de a coopera eficient cu alte partide de opoziție ne-a determinat să luăm această decizie”, au declarat consilierii municipali și primarul.

    În declarația comună ei au menționat că nu mai pot tolera creșterea constantă a prețurilor, fenomen care afectează deja toate categoriile sociale, și majorarea tarifelor pentru resurse energetice, care au depășit deja toate recordurile posibile.

    „Să fim alături de popor în aceste vremuri dificile – este datoria noastră morală”, au subliniat Veaceslav Babinețchi, Ludmila Vitneanskaia și Roman Caraseni.

    Vă reamintim că, deputații Alexandr Nesterovschi și Irina Lozovan au fost primii care au părăsit Blocul Comuniștilor și Socialiștilor, în martie 2023. Ulterior, ei au aderat la Partidul “Renaștere”. Recent, și deputați socialiști Vasile Bolea și Alexandr Suhodolski au părăsit Partidul Socialiștilor în favoarea Partidului „Renaștere”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFinlanda va continua să sprijine Moldova în realizarea reformelor
    Next Article Au fost majorate cheltuieli în cele mai importante domenii: Apărarea și salariile membrilor Guvernulu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Moldova Mare” reintră în campanie: Curtea de Apel anulează hotărârea CEC

    26 august 2025

    Delegația Comisiei Unificate de Control, condusă de Igor Munteanu, în vizită la Galați

    26 august 2025

    VIDEO// Vicepreședintele „Respect Moldova” critică guvernarea: Integrarea europeană nu trebuie să rămână doar un slogan

    26 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Orhei a marcat 34 de ani de la proclamarea independenței Moldovei cu un concert de suflet și mesaje patriotice

    28 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu s-a întâlnit cu lideri ai opoziției georgiene

    28 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban solicită transparență privind interdicția de intrare în România

    28 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah: Diaspora, vreți să decideți în locul nostru? Trăiți o lună în Moldova

    28 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ziua Independenței, sărbătorită cu emoții puternice și spectacol la Bălți

    28 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.