Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu, la Conferința de la Munchen: Războiul include riscuri pentru Moldova
    POLITICĂ

    Maia Sandu, la Conferința de la Munchen: Războiul include riscuri pentru Moldova

    18 februarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Războiul Rusiei în Ucraina face Moldova mai vulnerabilă față de riscuri militare. Declarația a fost făcută de Maia Sandu la Conferința de Securitate de la Munchen.

    „Vreau să spun că războiul Rusiei față de Ucraina crește riscuri militare pentru Moldova. În ultimele luni, patru rachete au zburat ilegal deasupra teritoriu nostru. Ucraina ține armata rusă departe de hotarul nostru. Ucraina ne ține în siguranță. Rusia are război hibrid contra Moldovei. Avem multe exemple”, a spus Sandu, transmite politics.md cu referire la Realitatea.md.

    Președinta s-a referit și la eventuale destabilizări, planificate de Kremlin, cu implicarea cetățenilor străine. Președinta consideră că elemente include și propaganda, atacurile cibernetice, alertele false cu bombă, toate acestea afectând democrația din țara noastră.

    „Avem un parteneriat îndelungat cu NATO și suntem recunoscători. Prioritatea noastră acum sunt proiectele cu impact imediat. Avem nevoie de apărare. Avem nevoie de suport pentru intervenții speciale, pentru a ne consolida controlul la frontiere, pentru a lupta cu propaganda, pentru a lupta cu atacurile cibernetice”, a mai precizat Sandu.

    Maia Sandu participa la Conferința de Securitate de la München în perioada 17-19 februarie. Agenda prevede întrevederi cu lideri de state și guverne, înalți oficiali europeni, dar și cu unii șefi de organizații internaționale. În cadrul evenimentului, ministrul de Externe de la București, Bogdan Aurescu, a solicitat UE și NATO să ajute Moldova să își consolideze sistemul de apărare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePAS a început campania electorală la Ciocana. Au ocupat jumătate de alee. Ceban cere ca aceștia să elibereze zona
    Next Article Tricourile albe cu hashtag-ul #maikajos au ajuns în Lituania și Italia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    Centrul de Sănătate Cricova – un model de servicii medicale moderne pentru peste 9.000 de pacienți

    11 noiembrie 2025

    Nu doar pe hârtie: Moldova are nevoie de soluții reale și rapide

    10 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Auditorii au descoperit nereguli la Teleradio-Moldova — Parlamentul pregăteşte audieri, spune Marian

    13 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Popa declară demisia voluntară şi evită să comenteze despre rolul SPPS în piramidă

    13 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Modernizarea sistemului fiscal devine prioritate: Andrian Gavriliţă se întâlneşte cu ambasadorul Germaniei

    12 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    „Moldova, pilon de stabilitate în spaţiul european” – declară un istoric german

    12 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Acordul Moldova‑Rusia pentru centre culturale, pus în discuție din motive de securitate informațională

    12 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.