Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// Fostul ministru german al Finanțelor, atacat cu un „tort” în față în timpul unui discurs electoral
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Fostul ministru german al Finanțelor, atacat cu un „tort” în față în timpul unui discurs electoral

    9 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul ministru german al Finanțelor și actualul Partidul Liberal Democrat din Germania (FDP), Christian Lindner, a fost victima unui atac neobișnuit în timpul unei apariții electorale. O tânără i-a aruncat în față spumă de ras sub forma unui obiect ce semăna cu un tort. Incidentul a avut loc în momentul în care liderul liberal critica aspru un programul de asistență socială, transmite Spiegel.

    O tânără membră a organizației de tineret a partidului socialist Die Linke s-a apropiat de Lindner din spate și l-a lovit cu o tartă direct în față, strigând: „Gata, ajunge!”. Înregistrările video arată cum agresoarea scoate „tortul” din geantă și acționează înainte ca agenții de securitate să intervină, transmite politics.md, cu referire la ziua.md. 

    După incident, Lindner și-a șters fața, a gustat din spumă crezând că este frișcă și a continuat discursul cu o glumă: „Păcat că nu e frișcă. Ar fi fost o favoare pe care cei de la Die Linke mi-ar fi putut-o face”.

    Un reprezentant al Die Linke a confirmat că atacatoarea este membră a organizației de tineret a partidului. Mai mulți membri ai acestei organizații au protestat în fața locației împotriva politicilor FDP.

    Christian Lindner este candidatul principal al FDP pentru alegerile parlamentare anticipate programate pe 23 februarie.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova, condamnată de CEDO pentru destituirea unui angajat care a primit mită o drujbă
    Next Article Criza energetică din Transnistria, provocată de Rusia, discutată între Dorin Recean și Elina Valtonen

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    Guvernul lansează eForms: achiziții publice după modelul Uniunii Europene

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.