Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Victoria Furtună, după condamnarea Evgheniei Guțul: „O batjocură la limita discernământului”
    AUTORITĂȚI

    Victoria Furtună, după condamnarea Evgheniei Guțul: „O batjocură la limita discernământului”

    5 august 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Victoria Furtună, președinta Partidului Politic „Moldova Mare”, a criticat dur sentința de 7 ani de închisoare primită de bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, acuzând un proces motivat politic. Furtună a atras atenția asupra Art. 89 din Codul penal, care permite amânarea executării pedepsei pentru mamele cu copii sub 8 ani, subliniind că ignorarea acestei prevederi reprezintă o „batjocură” la adresa unei mame cu copii mici.

    Conform Victoriei Furtună, sentința dată Evgheniei Guțul este o formă de „justiție televizată și motivată politic”, având ca scop „impunerea fricii în societate”. Liderul politic consideră că acțiunea guvernării transmite un mesaj clar cetățenilor, anume că oricine poate ajunge în această situație.

    În opinia președintei Partidului Politic „Moldova Mare”, reforma justiției inițiată de PAS „a eșuat”, iar sistemul judiciar din Republica Moldova nu mai este independent și imparțial. Furtună a concluzionat că este de datoria unei instanțe independente să stabilească vinovăția sau nevinovăția unei persoane printr-o hotărâre definitivă, nu a unei justiții motivate politic.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Iliescu, în stare gravă la terapie intensivă
    Next Article Un român și-a ucis unchiul și mătușa cu toporul

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    Pșenițchi: autoritățile locale trebuie consultate în reforma administrației publice

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.