Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Uniunea Europeană se confruntă cu dileme în fața summitului Trump-Putin de la Budapesta
    GEOPOLITICA

    Uniunea Europeană se confruntă cu dileme în fața summitului Trump-Putin de la Budapesta

    21 octombrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vizita preconizată a președintelui rus Vladimir Putin în Ungaria a generat reacții puternice în Uniunea Europeană și în rândul liderilor ucraineni. 

    Summitul va avea loc în capitala ungară datorită relațiilor apropiate ale premierului Viktor Orbán cu ambii lideri. Orbán, cunoscut pentru pozițiile sale pro-ruse și pentru criticile aduse sprijinului occidental acordat Ucrainei, a afirmat recent că Rusia ar fi câștigat deja războiul în Ucraina.

    Uniunea Europeană își exprimă îngrijorarea față de această vizită, având în vedere că Putin este vizat de un mandat de arestare emis de Curtea Penală Internațională pentru crime de război. Șefa politicii externe a UE a declarat că o astfel de vizită „nu ar fi plăcută”, iar mai mulți miniștri europeni au subliniat că „singurul loc pentru Putin în Europa este la Haga, în fața tribunalului”.

    Președintele ucrainean Volodimir Zelensky a spus că este dispus să participe la negocieri în Ungaria doar într-un format trilateral sau mediat de Trump și a criticat alegerea Budapestei ca locație, amintind de eșecul Memorandumului de la Budapesta din 1994.

    Există, de asemenea, provocări logistice pentru Putin, din cauza interdicțiilor de zbor impuse de UE asupra aeronavelor rusești. Autoritățile ungare au declarat că vor asigura accesul lui Putin în țară, iar SUA ar putea solicita derogări pentru zbor.

    În acest context, Uniunea Europeană se confruntă cu o dilemă: să susțină eforturile diplomatice pentru pace sau să apere principiile justiției internaționale. Decizia Ungariei de a găzdui summitul ar putea adânci diviziunile interne ale UE și afecta unitatea blocului în fața agresiunii ruse.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrima ediție a Forumului de Extindere UE la Bruxelles: «Finalizarea Uniunii, Securizarea Viitorului»
    Next Article Radu Marian: Aplicarea TVA-ului la importul autovehiculelor ar putea fi amânată

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    Putin ar fi transformat lupta împotriva îmbătrânirii într-o prioritate națională

    20 iulie 2026

    Canada închide granițele pentru străinii care au fost recent în RD Congo din cauza epidemiei de Ebola

    20 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    LIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova din 21 iulie 2026

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban susține că Primăria Chișinău implementează mai multe proiecte decât în ultimii doi ani

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Tofan cere astăzi votul de încredere al Parlamentului pentru noul Guvern

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Costiuc acuză IGP de mușamalizarea unui caz de contrabandă cu alcool

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de soluții economice și atac asupra autonomiei locale

    20 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.