Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un nou sondaj dezvăluie nivelul de încredere în Putin
    GEOPOLITICA

    Un nou sondaj dezvăluie nivelul de încredere în Putin

    24 aprilie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Noul sondaj dezvăluie nivelul de încredere pe care îl are populația rusă în Vladimir Putin. De asemenea, se remarcă faptul că cifrele pozitive sunt în creștere, în special pentru liderul de la Kremlin.

    Nou sondaj realizat de către Centrul național de studiere a opiniei publice (VȚIOM) arată faptul că rușii au tot mai mare încredere în liderul lor de la Kremlin. Vladimir Putin se bucură de un nivel de încredere de 80%, un procent uluitor în contextul în care în Ucraina armata rusă comite crime de  război, transmite Știri.md, cu referire la evz.ro.

    Mai exact, nivelul de încredere acordată de ruși președintelui Vladimir Putin este de 80%, arată rezultatele unui sondaj de opinie realizat în perioada 10-16 aprilie de Centrul național de studiere a opiniei publice. Sondajul a fost efectuat pe un eșantion de 1.600 de cetățeni ruși adulți.

    Vladimir Putin creşte în sondaje

    „La întrebarea directă despre încrederea în Vladimir Putin, 80,1% dintre respondenți au dat un răspuns pozitiv (un plus 0,4 puncte procentuale în decurs de o săptămână), în timp ce indicele de aprobare a activității președintelui din perioada 10-16 aprilie 2023 a fost de 77,5% (o creștere de 0,4 puncte procentuale în cursul săptămânii)”, se arată sondaj.

    Activitatea guvernului rus este aprobată de 51,8% dintre respondenți (minus 2,3 puncte procentuale), în timp ce activitatea premierului Mihail Mișușin – de 54,8% dintre participanții la sondaj (minus 0,1 puncte procentuale). 63,3% (minus 0,2%) au declarat că au încredere în Mișustin.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUE a înființat misiunea civilă pentru securitatea Republicii Moldova
    Next Article Grosu, la Praga: R. Moldova trebuie să devină membru Uniunii Europene

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Nicușor Dan: decizia privind avansarea Moldovei pe calea aderării la UE, așteptată până la sfârșitul lui iunie

    4 mai 2026

    Apel internațional: protecția personalului medical în războaie, în continuă degradare

    4 mai 2026

    Republica Moldova încheie mandatul la Consiliul Europei cu o reuniune ministerială la Chișinău

    4 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Austria expulzează diplomați ruși acuzați de spionaj și anunță înăsprirea măsurilor de securitate

    4 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Nicușor Dan: decizia privind avansarea Moldovei pe calea aderării la UE, așteptată până la sfârșitul lui iunie

    4 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Furtună acuză CEC de favorizarea PAS și cere măsuri internaționale

    4 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Zelenski: dronele ucrainene ar putea survola parada de 9 mai de la Moscova

    4 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Decizia CEC privind un candidat la Orhei stârnește reacții critice din partea opoziției

    4 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.