Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » UE salută rezultatul alegerilor parlamentare din Moldova: Rusia a eșuat
    ACTUALITATE

    UE salută rezultatul alegerilor parlamentare din Moldova: Rusia a eșuat

    29 septembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Uniunea Europeană a transmis felicitări Republicii Moldova pentru rezultatul recent al alegerilor parlamentare, apreciind că voința poporului a triumfat în ciuda tentativelor de influențare externă.

    Potrivit unui purtător de cuvânt al Comisiei Europene, scrutinul a reprezentat o victorie clară pentru democrație și valorile europene, iar România și alte țări membre au primit cu entuziasm faptul că Moldova a ales libertatea și democrația.

    Oficialii europeni au condamnat presiunile, campaniile de dezinformare și încercările de cumpărare de voturi orchestrate dinspre Rusia, dar au subliniat că toate aceste acțiuni nu au reușit să schimbe opțiunea cetățenilor moldoveni. Pe de altă parte, UE și-a reafirmat angajamentul de sprijin pentru Moldova, anunțând un pachet de asistență economică și pentru consolidarea instituțiilor democratice.

    Rezultatele finale arată că PAS a obținut o majoritate, urmat de alte partiduri care au trecut pragul electoral, ceea ce deschide calea pentru un nou Parlament și Guvern. UE a apreciat eforturile autorităților de a asigura un proces electoral corect și transparent și a spus că va urmări investigarea oricăror încălcări semnalate.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFotografierea buletinelor și filmările în secții – semne clare de presiune asupra procesului electoral
    Next Article Vlad Filat îl acuză pe PAS de „macel politic” după scrutinul parlamentar

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputații PAS nu au susținut includerea în ordinea de zi a proiectului privind ancheta tragediei din unitatea militară de la Cahul

    14 mai 2026

    Maia Sandu, decorată cu Ordinul European de Merit pentru contribuția la integrarea europeană

    14 mai 2026

    Avertisment dur de la Geneva: „Eurointegrarea nu a stabilizat situația în Moldova, ci a fragilizat-o”

    14 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    BNM avertizează: inflația ar putea accelera din nou și depăși 8% în 2026

    14 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Gunn Marit Helgesen, în discuții cu Ion Ceban despre viitorul administrației locale din Chișinău

    14 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul relaxează restricțiile din Strâmtoarea Ormuz pentru nave chineze, în urma discuțiilor dintre Donald Trump și Xi Jinping

    14 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Liceul „Elena Alistar” din Chișinău, renovat în cadrul unui proiect finanțat de BERD și BEI

    14 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    R. Moldova și Ucraina ar putea deschide primul cluster de negocieri cu UE în iunie

    14 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.