Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tudor Ulianovschi răspunde acuzațiilor lui Rareș Bogdan: PAS mimează sprijinul pentru România
    POLITICĂ

    Tudor Ulianovschi răspunde acuzațiilor lui Rareș Bogdan: PAS mimează sprijinul pentru România

    7 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele PSDE, Tudor Ulianovschi, a reacționat la declarațiile europarlamentarului Rareș Bogdan, care a acuzat-o pe Maia Sandu și partidul PAS că nu l-au susținut pe Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din România, deși ar fi promis acest lucru.

    „La Chișinău se joacă din nou teatrul promisiunilor față de România – susținere declarativă, dar fapte care spun altceva”, a comentat Ulianovschi. Acesta a criticat PAS pentru că, deși oficial este partener al PPE, în realitate ar da prioritate intereselor altor puteri europene, în detrimentul relației cu Bucureștiul.

    Ulianovschi a ironizat guvernarea PAS, spunând că mimează fraternitatea cu România, dar acționează în funcție de interese externe, subliniind: „Mulțumim pentru flori, bani și sprijin, dar votul merge în altă parte”.

    Reamintim că Rareș Bogdan, europarlamentar liberal, a declarat într-o intervenție la Antena 3 CNN că Maia Sandu nu s-a ținut de cuvânt în ceea ce privește sprijinul promis pentru Crin Antonescu, după ce, în primul tur al alegerilor, Nicușor Dan a obținut cele mai multe voturi în Republica Moldova.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIrina Vlah cere demisia Guvernului Recean: „Inima Moldovei nu se oprește aici”
    Next Article Republica Moldova lansează un Sistem Național Antifraudă pentru protejarea fondurilor publice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Infrastructură pregătită pentru situații critice la Vadul lui Vodă. Ceban: „Totul va fi conectat doar dacă va fi necesar”

    12 august 2026

    Reforma administrativ-teritorială, blocată în Găgăuzia. Buzu: „Nu avem o Adunare Populară funcțională”

    12 august 2026

    Ceban: Chișinăul a devenit un partener de încredere pentru investitorii europeni

    12 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Iankovski, persoană indezirabilă în Republica Moldova, surprins la Tiraspol. Ce spune ministra de Interne

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Marea Britanie, Italia, Elveția și Indonezia, pe lista țărilor care ar putea supraveghea dezarmarea Hezbollah

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE oferă 2 milioane de euro pentru comunitățile afectate de cutremurul devastator din Columbia

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Infrastructură pregătită pentru situații critice la Vadul lui Vodă. Ceban: „Totul va fi conectat doar dacă va fi necesar”

    12 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina a transmis SUA propriile propuneri pentru încheierea războiului. Zelenski avertizează asupra unei noi mobilizări ruse

    12 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.