Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Trump îl acuză pe Zelenski că nu a citit ultima versiune a planului de pace pentru Ucraina
    AUTORITĂȚI

    Trump îl acuză pe Zelenski că nu a citit ultima versiune a planului de pace pentru Ucraina

    9 decembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Donald Trump l-a acuzat pe omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, că nu a citit încă „ultima versiune” a planului de pace propus de Statele Unite pentru încetarea războiului cu Rusia.

    Trump a declarat că este dezamăgit de această situație, susținând că documentul a fost transmis și că echipa lui Zelenski ar fi fost inițial entuziasmată de propunere, dar președintele ucrainean nu l-ar fi consultat personal.

    Oficialii ucraineni afirmă că revizuirea propunerii a implicat mai multe runde de negocieri și documente suplimentare, iar Zelenski urmează să fie informat detaliat asupra conținutului înainte de a lua o decizie. Planul de pace conține puncte sensibile, inclusiv posibile concesii teritoriale, ceea ce generează tensiuni în Ucraina și între aliați.

    Contextul apariției declarației lui Trump coincide cu presiunea diplomatică intensificată asupra Ucrainei pentru acceptarea propunerii și discuțiile internaționale privind modalitățile de a pune capăt conflictului.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEugenia Ceban acuză: Dan Perciun s‑a lăudat cu un internat la care nu a contribuit cu nimic”
    Next Article Ucraina și NATO: Expertul Mihai Isac consideră aderarea o misiune imposibilă”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE deschide oficial primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, anunță Ursula von der Leyen

    9 iunie 2026

    Mai multe drumuri din suburbii intră în reparații: lucrări simultane în Bubuieci, Bîc și Grătiești

    9 iunie 2026

    Insula Sazan, transformată în stațiune de lux? Guvernul Albaniei susține proiectul, activiștii vorbesc despre dezastru ecologic

    9 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Candidatul de premier al României, Eugen Tomac, vrea cooperare media și educațională extinsă cu R. Moldova

    9 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vasile Șova, audiat în dosarul „Kuliok”: ce a declarat despre întâlnirile politice și acuzațiile care îl vizează pe Igor Dodon

    9 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata MAN Angela Cutasevici, în SUA: „Schimbul de bune practici este esențial pentru consolidarea instituțiilor”

    9 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE deschide oficial primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, anunță Ursula von der Leyen

    9 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Mai multe drumuri din suburbii intră în reparații: lucrări simultane în Bubuieci, Bîc și Grătiești

    9 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.