Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SUA sancționează membrii unui grup care a încercat să destabilizeze Republica Moldova
    GEOPOLITICA

    SUA sancționează membrii unui grup care a încercat să destabilizeze Republica Moldova

    5 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Departamentul american al Trezoreriei a anunţat luni, într-un comunicat, sancţiuni economice împotriva membrilor unui grup care ar avea legături cu serviciile de informații rusești pentru rolul lor în eforturile Moscovei de a destabiliza democrația și de a influența alegerile din Republica Moldova, relatează Reuters.

    Sancțiunile vizează șapte persoane, dintre care câteva mențin legături cu serviciile rusești de informații, se arată în comunicat.

    Liderul grupului, Konstantin Prokopievici Sapozhnikov, este vizat pentru că ar fi organizat complotul de destabilizare a guvernului Republicii Moldova la începutul anului 2023. „Sancțiunile impuse astăzi pun în lumină eforturile ascunse ale Rusiei de a destabiliza națiunile democratice”, a declarat Brian Nelson, subsecretarul Trezoreriei pentru terorism și informații financiare.

    „Operațiunile de influență ale Rusiei exploatează preocupările cetățenilor acestor țări, pentru a destabiliza guvernele alese în mod legitim pentru propriile interese ale Moscovei”, adaugă acesta.

    Sancțiunile fac parte dintr-un efort continuu de combatere a influenței maligne a Rusiei în Moldova, precizează Departamentul american al Trezoreriei.

    La începutul anului 2023, în februarie și martie, mii de manifestanți au participat la proteste antiguvernamentale organizate de oligarhul Ilan Șor în capitala Republicii Moldova, Chișinău, și în alte orașe importante din Moldova.

    Cei vizați de noile sancțiuni au făcut parte dintr-un complot de valorificare a protestelor de la Chișinău și de a sechestra Casa Guvernului Republicii Moldova.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban la inaugurarea proiectul „Budești răspunde provocărilor climatice”: Avem peste o mie de proiecte pe care le realizăm în Chișinău și sute de proiecte în suburbiile Capitalei
    Next Article Nicu Popescu, efectuează vizite de lucru în capitalele Belgiei și Suediei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    BBC oferă scuze lui Donald Trump pentru editarea discursului, dar refuză să plătească despăgubiri

    14 noiembrie 2025

    MAE al Ucrainei: „Nu există negocieri de pace cu Rusia”

    13 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban a prezentat raportul de doi ani de activitate în cel de-al doilea mandat de primar al municipiului Chișinău

    15 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.