Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Socialiștii propun ca statul să compenseze primele 100 de metri cubi de gaze consumate
    POLITICĂ

    Socialiștii propun ca statul să compenseze primele 100 de metri cubi de gaze consumate

    9 noiembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputații PSRM vor înregistra, marți, în Parlament, un proiect de lege cu privire la acordarea compensațiilor pentru achitarea facturilor la consumul de gaze naturale. Socialistul Petru Burduja, vicepreședintele comisiei economie, buget și finanțe, a declarat, în cadrul unui briefing, că prin această inițiativă se propune ca statul să compenseze primele 100 de metri cubi de gaze consumate.

    Parlamentarul a explicat că această compensare trebuie să fie de 6,04 lei pentru fiecare metru cub, echivalentul majorării efectuate astăzi de ANRE. Potrivit lui Burduja, creșterea tarifului este una drastică pentru cetățeni și poate genera o explozie de prețuri la alte produse și servicii.

    ”Noi, colegii deputați din fracțiunea socialiștilor, până în ultimul moment, am crezut că va fi o decizie înțeleaptă care va veni în ajutorarea cetățenilor, pentru ca aceștia să nu sufere de această majorare drastică (…) Este o măsură absolut necesară pentru toți cetățenii, pentru că ei vor fi loviți și va fi un șoc mare pentru societate această creștere de tarife”, a spus deputatul.

    Petru Burduja a menționat că proiectul va fi propus spre examinarea de urgență, miercuri, la ședința comisiei economie, buget și finanțe.

    ANRE a majorat, marți, tariful la gazul natural de la 4,30 la 10,26 de lei. Astfel, tariful cu TVA pentru un metru cub de gaze va ajunge să fie de 11,08 lei.

    Anterior, președintele PSRM, Igor Dodon, a criticat decizia autorităților de a dubla tariful la gazul natural. Liderul socialiștilor a calificat această majorare drept una catastrofală pentru cetățeni și a cerut implicarea urgentă a statului pentru a oferi compensații consumatorilor.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePSRM, îngrijorat de dublarea tarifelor la gaz și cer aprobarea de urgență a compensațiilor pentru consumatori
    Next Article Guvernul anunță compensații pentru tarifele la gaz

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    „Pro‑Europa versus influența Kremlinului”: Blocul Împreună cere unitate și responsabilitate politică

    17 septembrie 2025

    Igor Grosu: Parlamentul deschis spre o cooperare mai amplă cu Uniunea Europeană

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.