Președinta Maia Sandu susține că proiectul de lege privind unirea Republicii Moldova cu România, adoptat tacit de Camera Deputaților de la București, urmărește să compromită ideea unirii. Șefa statului afirmă că inițiativa a fost promovată de „un agent al Moscovei” și că un astfel de proces nu poate fi realizat prin asemenea demersuri. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „În Profunzime” de la ProTV.
„Nu este aprobare finală și, în general, nu cred că trebuie să discutăm acest document, pentru că e un document care a fost propus de un agent al Moscovei. Scopul acestei acțiuni este să discrediteze ideea unirii. Asta e ca și cum eu m-aș duce mâine la Parlament cu o inițiativă legislativă în care aș scrie că vrem ca Franța să devină parte a Republicii Moldova. Nu așa se face unirea. Noi cu toții înțelegem foarte bine”, a declarat Maia Sandu.
Șefa statului a mai afirmat că propaganda rusă încearcă să influențeze percepția cetățenilor cu privire la ideea unirii dintre Republica Moldova și România.
Totodată, Maia Sandu a subliniat că Republica Moldova și România continuă să colaboreze în mai multe domenii strategice, inclusiv în sectorul energetic, dezvoltarea infrastructurii și economie.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!
