Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Se lansează linia verde pentru informarea populației despre stocurile de lemne
    AUTORITĂȚI

    Se lansează linia verde pentru informarea populației despre stocurile de lemne

    7 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Autoritățile lansează de astăzi, 8 septembrie, linia verde dedicată informării populației despre disponibilitatea stocurilor de lemne. Cetățenii vor putea folosi linia verde și pentru a sesiza autoritățile despre tăieri ilicite sau nereguli în procesul de distribuire a lemnului. Numărul de telefon al liniei verzi este: 080010101. Despre aceasta a anunțat ministrul mediului, Iuliana Cantaragiu, la ședința Guvernului, transmite IPN.

    Iuliana Cantaragiu a menționat că aprovizionarea cu lemne are loc la fel ca în anii precedenți. Pagina web lemne.md este în proces de elaborare. Până  va deveni activă, informațiile despre stocuri pot fi accesate pe site-ul întreprinderii de stat „Moldsilva”.

    Premierul Natala Gavrilița a cerut ca platforma lemne.md să fie disponibilă cel târziu din data de 15 septembrie. „Eu nu înțeleg de ce noi așteptăm până devine prea târziu. Trebuie la timp să fie făcute toate lucrurile, pentru că informația era utilă în această perioadă”, a notat șefa executivului.

    Decizia privind eliberarea lemnului de foc a fost aprobată de Comisia Situații Excepționale a Republicii Moldova având în vedere necesitatea aprovizionării populației cu lemn de foc pentru perioada rece a anului. Prețurile rămân la nivelul anului trecut: 550-875 de lei per metru ster pentru speciile tari (salcâm, stejar) și 350-475 de lei per metru ster pentru speciile moi. Inițial pentru o gospodărie a fost stabilită o limită de 3 metri steri, însă ulterior aceasta a fost extinsă până la 5 metri steri.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUE va finanța un nou proiect de dezvoltare a startupurilor din R. Moldova
    Next Article Bugetarii vor primi ajutor unic în valoare de 3000 de lei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Liderul „Moldova Mare” avertizează: Modificarea votului de la 61 la 51 de deputați pune în pericol independența justiției

    5 martie 2026

    Chișinăul, singura localitate care finanțează grupele cu program prelungit: Apelul edilului către autoritățile centrale

    5 martie 2026

    Victoria Furtună acuză TikTok de inacțiune în fața campaniilor de dezinformare: „Combatem manipularea sau doar ceea ce este convenabil politic?”

    4 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Opoziția parlamentară contestă la Curtea Constituțională modificările privind Comisia de Evaluare a Procurorilor

    5 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    China suspendă exporturile de benzină și motorină din cauza crizei din Golful Persic

    5 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Rânduri la benzinării și îngrijorare pentru fermieri: MAN cere răspunsuri în Parlament

    5 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Italia va trimite sprijin pentru apărarea aeriană în țările din Golf, în contextul tensiunilor cu Iranul

    5 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Eveniment despre mobilitatea urbană la Chișinău, perturbat după intervenția consilierilor PAS

    5 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.