Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Scandal politic în Marea Britanie: Starmer pierde sprijinul din propriul guvern
    POLITICĂ

    Scandal politic în Marea Britanie: Starmer pierde sprijinul din propriul guvern

    13 mai 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prim-ministrul britanic, Keir Starmer, se confruntă cu o revoltă internă în cadrul Partidul Laburist și al guvernului, pe fondul rezultatelor slabe obținute la recentele alegeri locale, unde formațiunea a fost devansată de partidul condus de Nigel Farage.

    Nemulțumirile s-au amplificat după ce un al patrulea ministru a cerut public retragerea lui Starmer din fruntea executivului. Cel mai recent, Zubir Ahmed, care și-a anunțat demisia, a declarat că încrederea publicului în actualul premier a fost pierdută „iremediabil”.

    În scrisoarea adresată șefului guvernului, Ahmed a criticat lipsa unei conduceri „ghidate de valori”, susținând că realizările individuale ale guvernului sunt umbrite de problemele de leadership de la vârf. El a subliniat că, în urma alegerilor parlamentare din Scoția, Starmer ar fi devenit principalul motiv pentru care o parte din electoratul laburist a ales să nu mai susțină partidul.

    Totodată, fostul ministru i-a cerut premierului să inițieze o tranziție rapidă către o nouă conducere, care să recâștige încrederea publicului din Regatul Unit.

    În ciuda tensiunilor crescânde și a apelurilor la demisie, Keir Starmer pare să beneficieze în continuare de un sprijin suficient în rândul parlamentarilor pentru a rămâne în funcție. Unele voci critice din interiorul partidului sugerează totuși că acesta ar trebui să își anunțe retragerea în toamnă, după o perioadă de tranziție până la finalul verii.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleQatar avertizează Iranul: Strâmtoarea Ormuz nu trebuie transformată în armă geopolitică
    Next Article Ucraina face presiuni pentru grăbirea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.