Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Scandal electoral la Comrat: Medic, acuzat că a manipulat votul la azilul de bătrâni
    AUTORITĂȚI

    Scandal electoral la Comrat: Medic, acuzat că a manipulat votul la azilul de bătrâni

    28 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Poliția Națională a pornit o cauză penală în urma sesizării Asociației „Promo-LEX” privind încălcarea secretului votului pentru 25 de persoane plasate în azilul de bătrâni din Comrat, la alegerile din 20 octombrie.

    Potrivit Inspectoratului General al Poliției, oamenii legii au efectuat mai multe percheziții, în urma cărora medicul care a asistat la votul persoanelor în vârstă a fost reținut. Autoritățile au constatat că acesta a votat în locul unor persoane, a influențat rezultatele electorale, iar pentru aceste „servicii”, medicul a primit mai mulți bani.

    Probele ridicate includ înscrisuri ale acțiunilor sale și transferuri financiare primite prin sistemul PSB – Promsvyazbank, din partea organizației criminale ȘOR, destinate influențării scrutinului.

    De asemenea, autoritățile au descoperit că medicul deține mai multe proprietăți imobiliare, care ar putea fi sechestrate în lipsa justificării financiare.

    Investigațiile continuă, iar dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă până la cinci ani de închisoare.

    De menționat că anterior, Asociația Promo-LEX a făcut un apel către autoritățile R. Moldova pentru a interveni într-un grav incident observat în ziua alegerilor, când cel puțin 25 de alegători nu au beneficiat de un vot secret și liber exprimat.

    Mai exact, incidentul a avut loc la secția de votare nr. 36/5 din Comrat, unde membrii biroului electoral s-au deplasat cu urna mobilă la Casa de bătrâni din localitate.

    În cadrul procesului nu s-a asigurat secretul votului și, în unele cazuri, ștampila „Votat” a fost aplicată de asistenți, fără ca alegătorii să-și manifeste opțiunile în mod liber. În unele cazuri, ștampila de vot a fost pusă chiar de asistenți pentru candidatul socialiștilor, Alexandr Stoianoglo.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOpoziția georgiană și președintele Zurabișvili condamnă rezultatele alegerilor parlamentare
    Next Article Lisnevschi: Cetățenilor moldoveni le este frică și nu au încredere în procesele politice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Igor Munteanu demisionează de la conducerea CUB și părăsește politica

    12 decembrie 2025

    După protestul fermierilor, Partidul Nostru cere audierea ministrei Agriculturii

    12 decembrie 2025

    PSRM a cerut interzicerea deconectării de la utilități pe timpul iernii — cum au votat deputații

    12 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Discuții cruciale la Berlin: negocieri pentru pace și pentru parcursul european al Moldovei

    15 decembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Maia Sandu, în Grecia: agenda diplomatică a Chișinăului prinde contur la Atena

    15 decembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Belarus scapă de sancțiuni: Statele Unite renunță la restricțiile pentru potasă

    15 decembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Schimbare majoră în război: Kievul deschide calea pentru compromis în schimbul siguranței

    15 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Modernizarea infrastructurii pentru confortul și siguranța chișinăuienilor

    15 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.