Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Lisnevschi: Cetățenilor moldoveni le este frică și nu au încredere în procesele politice
    EXPERȚI

    Lisnevschi: Cetățenilor moldoveni le este frică și nu au încredere în procesele politice

    28 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Datele sondajelor sociologice efectuate înainte de alegerile prezidențiale nu au coincis cu rezultatele reale ale votului din primul tur pentru o serie de candidați, deoarece au existat 20-30% de alegători indeciși, care sunt în primul rând cei cărora le este frică să răspundă, iar acest lucru se întâmplă mai ales atunci când votează pentru opoziție.

    Această opinie a fost exprimată de politologul Ian Lisnevschi, în cadrul emisiunii „Без галстуков cu Alexander Stakhursky” pe canalul N4.

    Potrivit lui Lisnevschi, mulți oameni evită să răspundă la întrebările sondajelor din cauza fricii și a neîncrederii. Ei se tem să-și exprime opinia.

    „Ei recunosc că motivul este frica. Nu au încredere în procesele politice și le este teamă să vorbească. Există două motive pentru acest lucru. Primul este unul social, deoarece în societate există diviziuni și radicalism. Când cineva își exprimă opinia, fie și la o masă festivă, printre prieteni și rude, începe o ceartă. Le este teamă să spună: «O susțin pe Maia Sandu» sau «Îl susțin pe Alexandr Stoianoglo», ca să evite conflictele,” a explicat Lisnevschi.

    El a subliniat că, în plus, există și funcționari publici care se tem că ar putea întâmpina probleme la locul de muncă. Chiar dacă probabil acest lucru nu s-ar întâmpla, frica persistă.

    Ian Lisnevschi consideră că această situație este cauzată de faptul că guvernul nu a rezolvat aceste probleme, deoarece sarcina poliției este să construiască încrederea în rândul cetățenilor.

    „Guvernul nu a reușit să garanteze liniștea și stabilitatea, sarcină care ar trebui să fie prioritară, inclusiv pentru poliție și alte instituții, astfel încât oamenii să aibă încredere. Atunci nu ar mai exista nici corupție, nici alte probleme. Dar cât timp oamenii au frică și văd duble standarde în acțiunile autorităților, situația nu se va schimba,” a concluzionat politologul.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleScandal electoral la Comrat: Medic, acuzat că a manipulat votul la azilul de bătrâni
    Next Article Noutăți în sistemul de compensații energetice pentru anul 2023-2024

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Sociologul Ian Lisnevschi vede Moldova drept un posibil laborator internațional al viitorului

    27 mai 2026

    Blocajul Strâmtorii Ormuz perturbă comerțul global: experții avertizează asupra unor efecte de durată

    2 aprilie 2026

    ANALIZĂ | Ian Lisnevschi: Conflictul SUA-Iran nu este o „știre de la televizor”, ci o amenințare hibridă directă pentru Moldova și UE

    17 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Schimb dur de replici între Moscova și Bruxelles pe tema incidentului din Portul Constanța

    5 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Relațiile Chișinău–India, pe agenda discuțiilor dintre viceprimar și ambasadorul Mohapatra

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Grosu: „Următorii ani vor fi decisivi pentru integrarea europeană a Moldovei”

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Șor susține că Marina Tauber este victima unui dosar politic după hotărârea Curții de Apel

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Parteneriatul cu Statele Unite este esențial pentru securitatea și dezvoltarea Moldovei

    5 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.