Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia dezvoltă o “flotă fantomă de petroliere” pentru a ocoli sancțiunile
    POLITICĂ

    Rusia dezvoltă o „flotă fantomă de petroliere” pentru a ocoli sancțiunile

    31 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În pofida cooperării dintre Londra şi aliaţii săi în privinţa sancţiunilor împotriva Rusiei după invadarea Ucrainei, Moscova îşi înmulţeşte mijloacele de a le ocoli, în special datorită formării unei „flote fantomă de petroliere”, potrivit unui raport parlamentar britanic publicat miercuri, notează AFP, informează Agerpres.

    „Suntem îngrijoraţi de dovezile tot mai numeroase că Rusia a reuşit să ocolească sancţiunile, în special prin intermediul statelor terţe şi al flotelor fantomă de petroliere”, a scris Comisia pentru afaceri europene a Camerei Lorzilor, însărcinată cu redactarea raportului.

    În această problemă, „Regatul Unit şi aliaţii săi trebuie să ia măsuri decisive”, potrivit documentului.

    Embargo petrolier, plafonarea preţului ţiţeiului rusesc incluzând interdicţia de a furniza servicii care să permită transportul maritim (comerţ, mărfuri, asigurări, armatori etc.) pentru companiile cu sediul în UE, ţările G7 şi Australia, un mecanism similar pentru produsele petroliere: numeroase sancţiuni occidentale având ca scop să lovească profitul financiar al Rusiei.

    Cum a creat Rusia ”flota fantomă”

    Pentru a ocoli aceste sancţiuni, Moscova şi-a redus dependenţa de serviciile maritime occidentale prin construirea unei „flote fantomă” de petroliere, cumpărând nave vechi cărora le oferă propriile servicii de asigurare, potrivit Rystad Energy.

    „179 de petroliere pline din flota fantomă rusă au părăsit porturile ruse în noiembrie 2023”, a afirmat institutul economic ucrainean KSE din Kiev în raportul său „Russian Oil Tracker” din decembrie.

    În octombrie 2023, flota fantomă a permis exportul a aproximativ 2,3 milioane de barili pe zi de ţiţei şi 800.000 de barili pe zi de produse petroliere, potrivit institutului KSE.

    În plus, raportul parlamentar indică faptul că „lacunele şi deficienţele rezultă din divergenţele dintre regimurile de sancţiuni, ceea ce slăbeşte eficienţa acestora”, solicitând ca acestea să fie „cât mai limitate posibil”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMAN sesizează CNA cu privire la abaterile din procesul de licitație pentru spațiile din Aeroportul Internațional Chișinău
    Next Article Strada 31 August 1989, conectată la noul sistem modern de iluminat public

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Valentin Cebotari critică starea Gării Revaca: „Mai bine nu făceau asemenea promisiuni”

    12 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tofan, nemulțumit de deplasările funcționarilor peste hotare: „Unele solicitări nu sunt în totalitate justificate”

    12 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Două drone Gerbera, atribuite Rusiei, descoperite în apropiere de Neptun Deep. Armata Română le-a distrus controlat

    12 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Program de evenimente pentru tineri la Chișinău, de Ziua Internațională a Tineretului. Anunțul lui Ion Ceban

    12 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Raionul Taraclia va deveni municipiu de nivelul II. Buzu: „Vrem să le oferim acest statut cetățenilor de etnie bulgară”

    12 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.