politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » Riscurile privind o posibilă încetare a livrărilor gazelor după 1 octombrie
    EXPERȚI

    Riscurile privind o posibilă încetare a livrărilor gazelor după 1 octombrie

    13 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Posibila încetare a livrărilor gazelor după 1 octombrie din cauza nerespectării termenelor pentru auditul Moldovagaz este doar un motiv formal. O spune președinta Maia Sandu invitată în cadrul emisiunii „Новая неделя” с Анатолием Голя de la TV8.

    „Faptul că nu se va efectua auditul nu poate fi un motiv. 1 octombrie nu este o dată în protocol care ar putea fi asociată cu faptul că acum nu există aceste acorduri de restructurare a datoriilor”, a declarat președinta.

    Potrivit Maiei Sandu, de la 1 octombrie, Republica Moldova ar trebui să treacă la o altă formulă de calcul a prețului conform actualului contract cu Gazprom, iar prețul la gaz va deveni „mult mai mic”.

    „Putem cumpăra atât prin Ucraina, cât și prin sudul Moldovei, nu avem probleme tehnice. Facem totul astfel încât să nu fie necesar să cumpărăm volume mari, dar totul depinde de preț. Și vedem că astăzi, prețul de pe piață este unul, mâine altul. Toate acestea se întâmplă din cauza războiului din Ucraina și din cauza războiului gazelor”, a spus Maia Sandu.

    În cadrul aceleași emisiuni politologul Ian Lisnevschi a menționat că tehnic vorbind, Republica Moldova nu este pregătită moral și social să economisească resurse energetice.

    „Începând din 2021, când se știa că prețul la gaz va crește, autoritățile nu au întreprins nimic pentru a economisi căldură și energie electrică. Respectiv nici poporul nu va face asta. Dacă ar fi ca locuitorii R.Moldova să facă mai puțin cald în casă, statistica arată că dacă la 19 grade oamenii trăiesc confortabil, atunci cu fiecare grad mai jos crește rata mortalității în rândul oamenilor în etate și a celor bolnavi. Deci, economisim căldură dar pierdem în altă parte”.

    Expertul politic mai spune că Guvernarea ar trebui să fie gata pentru orice scenariu, pentru că nu vorbim doar de un conflict armat pe teritoriul Ucrainei, ci de un unul economic, un război al gazelor.

    „Din acest motiv fiecare țară va folosi toate resursele pentru a supravețui. Și toate cercetările sociologice arată că majoritatea cetățenilor sunt pentru Uniunea Europeană, dar mai este un procent care optează pentru Uniunea Euro-Asiatică. De aceea, Federația Rusă își va folosi această resursă de a arăta cât de buni îs, oferind gaz. Pentru că asta înseamnă geopolitică”.

    Totuși, Maia Sandu a dat asigurări că Republica Moldova nu va rămâne fără gaz iarna, deoarece există surse alternative, însă cea mai mare problemă rămâne „problema prețurilor”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNatalia Gavrilița a avut o întrevedere cu membrii AmCham de la București
    Next Article Ilan Șor către Maia Sandu: Stai comod în fotoliul prezidențial, pe banii poporului. Ești o nenorocită, Maia, pleacă!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Cum înțelege guvernarea PAS să rezolve problemele separatismului

    30 ianuarie 2023

    Igor Grosu va mai ucide o dată posturile TV ucise sub aplauzele îndelungate ale ziariștilor moraliști ai puterii

    30 ianuarie 2023

    EDITORIAL // Ori NATO, ori copiii

    28 ianuarie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    Articole recente
    POLITICIENI

    Ion Ceban, la Forumul Educațional Municipal: Am investit milioane de lei în infrastructura sistemului de educație

    4 februarie 2023

    …

    Ion Ceban: Noi scumpiri pentru căldură pregătește Guvernarea PAS. Ipocriții au nas să mai aducă acuzații. Astăzi avem majorări cu 700 % la gaz, 300 % la electricitate și căldură

    4 februarie 2023

    …

    POLITICIENI

    Rating Politic: Cine sunt politicienii care pot asigura securitatea țării?

    3 februarie 2023

    …

    POLITICIENI

    Ceban: Condiții mai bune pentru instituțiile medicale

    3 februarie 2023

    …

    POLITICIENI

    Maia Sandu a înmânat distincții mai multor oameni din domeniul culturii

    3 februarie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.