Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Recean se întâlnește cu fermierii din Asociația Forța Fermierilor pentru a găsi soluții la problemele din sectorul agricol
    POLITICĂ

    Recean se întâlnește cu fermierii din Asociația Forța Fermierilor pentru a găsi soluții la problemele din sectorul agricol

    7 noiembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Agricultorii din Asociația Forța Fermierilor vor avea astăzi o întrevedere cu premierul Dorin Recean.

    Despre aceasta au anunțat membrii Asociației.

    Întrevederea va avea loc azi, 7 noiembrie, la orele 15:00, la Guvern.

    Părțile urmează să discute despre problemele din sectorul agricol, dar și despre revindecările trimise de Asociația Forța Fermierilor la începutul acestei luni.

    Reamintim că anterior fermierii amenințau cu organizarea protestelor, dacă nu vor avea o discuție cu premierul Dorin Recean.

    Pe 31 octombrie s-a desfășurat ședința comună a Consiliilor Federației Naționale a Fermierilor din Moldova și Asociației Forța Fermierilor. În cadrul acestui eveniment mulți agricultori s-au plâns că riscă să falimenteze din cauza creditelor bancare și a secetei.

    Agricultorii solicită de la autorități să introducă un moratoriu pe achitarea datoriilor față de toți creditorii, cu anularea penalităților de la bănci până la 31 octombrie 2024. Totodată, aceștia cer interzicerea importului de cereale și oleaginoase din Ucraina, până la 31 martie anul viitor.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE// Curtea de Conturi analizează gestionarea patrimoniului public la SA „CET-Nord” în ultimii doi ani
    Next Article Americanii sunt atacați din mai multe direcții: Se complică situația în Orientul Mijlociu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președinta Maia Sandu, în vizită la Varșovia pentru discuții privind aderarea Moldovei la UE

    8 iulie 2025

    Diaspora moldovenească se mobilizează: sute de cetățeni înregistrați pentru vot

    7 iulie 2025

    Ion Chicu în vizită la Crasnoarmeiscoe și Țalăiești: Priorități pentru comunitate

    7 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Încă un partid intră în cursa pentru parlamentare

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Protest matinal la sediul PAS. „Inima Moldovei”: Există o singură cale – înlăturarea grupării „galbene” de la putere!

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Leonid Agutin, Liusea Cebotina, Ionel Istrati, Camelia Melnic și formația “Lume”, pe 15 iulei, în Piața Marii Adunări Naționale la cel de-al doilea concert al Festivalului Absolvenților 2025!

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Dodon, Vlah și Tarlev – din nou în Rusia. Discuții despre gazele rusești, după alegeri

    10 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul capitalei reacționează la decizia interdicției: „Sunt la muncă, așa cum am promis”

    10 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.