Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Reacția Maiei Sandu la reținerea lui Igor Dodon: Spectacol! Sunt îngrijorătoare scurgerile în presă
    POLITICĂ

    Reacția Maiei Sandu la reținerea lui Igor Dodon: Spectacol! Sunt îngrijorătoare scurgerile în presă

    27 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele țării, Maia Sandu, consideră că Procuratura Generală trebuie să investigheze modul în care a fost gestionat dosarul și reținerea lui Igor Dodon. În cadrul unei conferințe de presă, șefa statului a calificat acțiunile oamenilor legii drept un spectacol.

    „Îmi doresc o justiție independentă, profesionistă, care respectă legea. Pentru asta am militat, pentru asta și-au dat oamenii voturile. Corupția este o problemă majoră în Republica Moldova. Lupta cu corupția este extrem de importantă pentru noi. În același timp, o justiție integră este soluția și eu sper că procurorii nu fac jocuri politice, nici la inițiativa cuiva, nici la propria inițiativă, pentru că orice joc ar duce la discreditarea Procuraturii, a reformelor și a integrării noastre în UE. Cred că Procuratura Generală trebuie să investigheze modul în care a fost gestionat acest caz, inclusiv pe parcursul zilei de marți și luni. Sunt îngrijorătoare scurgerile în presă și explicațiile procurorilor nu sunt suficiente”, a declarat Maia Sandu.

    Maia Sandu a mai adăugat că a aflat despre reținerea lui Igor Dodon din presă și că nu cunoaște detaliile dosarului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEdilul capitalei: Monopolul și intervenția inadecvată a statului duc la scumpiri necontrolate
    Next Article Declarații contradictorii la cel mai înalt nivel, cu privire la intenția țărilor NATO de a-i oferi R.Moldova arme letale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grosu: Situația din Transnistria este sub control, nu există motive de îngrijorare

    12 decembrie 2025

    Zi de recunoștință pentru echipele care țin Chișinăul cu apă

    12 decembrie 2025

    Miliarde redirecționate: MAN cere stoparea creșterilor bugetare pentru instituțiile centrale

    12 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Grosu: Situația din Transnistria este sub control, nu există motive de îngrijorare

    12 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Primarul municipiului Edineț riscă să‑și piardă mandatul după ce i s‑a depistat avere nejustificată

    12 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    R. Moldova preia președinția Consiliului Miniștrilor Culturii din Europa de Sud‑Est

    12 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Munteanu demisionează de la conducerea CUB și părăsește politica

    12 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    R. Moldova și Macedonia de Nord își consolidează cooperarea în domeniul agricol și sectorul vitivinicol

    12 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.