Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » R. Moldova a fost condamnată la CEDO în cazul decesului lui Valeriu Boboc
    POLITICĂ

    R. Moldova a fost condamnată la CEDO în cazul decesului lui Valeriu Boboc

    7 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a condamnat R. Moldova în cadrul cauzei care-l vizează pe Valeriu Boboc, tânărul care a participat la evenimentele din 7 aprilie 2009 și a fost bătut până și-a pierdut viața.

    Potrivit lhr.md, reclamanții în această cauză sunt Ala Boboc, Victor Boboc și Natalia Romanciuc, născuți în 1963, 1959 și 1987, din Bubuieci și Chișinău. Cauza vizează bătaia până la moarte a feciorului/soțului reclamanților de către poliție în cadrul protestelor în masă ce au avut loc în centrul Chișinăului în aprilie 2009, de asemenea și modul în care maltratarea și decesul acestuia au fost ulterior investigate.

    Invocând articolul 2, dreptul la viață, și articolul 3, interzicerea torturii și a tratamentului inuman și degradant din Convenție, reclamanții s-au plâns că el a fost ucis de către poliție, și că investigația decesului acestuia nu a fost eficientă.

    Curtea a constatat violarea Articolului 2, dreptul la viață, din Convenție, sub aspect material și procedural, bătaia până la moarte a feciorului/soțului reclamanților de către poliție, utilizarea forței de către poliție nu era absolut necesară și lipsa unei investigații eficiente.

    Curtea a acordat reclamanților suma de 50,000 Euro cu titlu de prejudiciu moral și suma de 7,000 Euro cu titlu de costuri și cheltuieli.

    Dosarul în care este prezentat cazul lui Valeriu Boboc a ajuns la CEDO în vara lui 2016. Singurul polițist care a fost condamnat în acest dosar este Ion Perju, care a fugit din R. Moldova și acum este dat în căutare internațională.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBoris Johnson rămâne premier al Marii Britanii
    Next Article Petru Burduja: Joi, vom înregistra în Parlament moțiune simplă împotriva ministrului Finanțelor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Surse: Miniștrii PSD pregătesc ieșirea din Guvern. Se discută demisii, moțiune de cenzură și scenarii politice

    21 aprilie 2026

    Mihai Popșoi, vizită de lucru la Consiliul Europei: va susține un discurs în plenul APCE

    21 aprilie 2026

    Mark Tkaciuk refuză să-și depună mandatul după ieșirea Congresului Civic din fracțiunea „Alternativa”

    20 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, după ruptura dintre PSD și Guvernul Bolojan

    21 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Delegație parlamentară a Republicii Moldova în vizită oficială în China

    21 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Poluarea Nistrului: prejudiciile ar putea ajunge la miliarde de lei, evaluarea finală este în desfășurare

    21 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Bilet mai scump, dar transport mai modern în Chișinău, spun autoritățile locale

    21 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kremlinul critică planurile europene privind exercițiile nucleare, acuzând „militarizarea” UE

    21 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.