Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PSRM condamnă declarația iresponsabilă a lui Oleg Serebrean
    POLITICĂ

    PSRM condamnă declarația iresponsabilă a lui Oleg Serebrean

    17 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Partidul Socialiștilor din Republica Moldova condamnă declarația lui Oleg Serebrean, rectorul Institutului Diplomatic din cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene, care „și-a permis o afirmație nediplomatică la adresa Republicii Populare Chineze”. Totodată, socialiștii îi cer Ministerului de Externe să-și expună poziția în acest sens.

    „Afirmația absolut nefondată despre presupusa existență a „două Chine”: RPC și „Republica Chineză”, adică Taiwan – este un demers ofensator grav împotriva Republicii Populare Chineze, partenerul strategic al Republicii Moldova. Dorim să-i reamintim domnului Serebrean că Beijing a acordat țării noastre un sprijin foarte valoros în combaterea pandemiei și, totodată, implementează diferite programe economice și umanitare în Republica Moldova”, se arată într-un comunicat de presă al PSRM.

    Totodată, socialiștii susțin că Oleg Serebrean are o experiență diplomatică solidă în astfel de țări precum Franța și Germania, din care motiv afirmațiile sale la adresa Chinei nu pot fi considerate întâmplătoare sau o urmare a lipsei de experiență. La rândul său, PSRM își reiterează cursul către un parteneriat strategic cu China și susține integritatea teritorială a acestei țări.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePCCOCS a explicat de ce învinuitul Constantin Botnari a fost dat în căutare internațională
    Next Article Igor Dodon vine cu inițiativa de a înăspri controlul statului asupra formării prețurilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președinta Maia Sandu, în vizită la Varșovia pentru discuții privind aderarea Moldovei la UE

    8 iulie 2025

    Diaspora moldovenească se mobilizează: sute de cetățeni înregistrați pentru vot

    7 iulie 2025

    Ion Chicu în vizită la Crasnoarmeiscoe și Țalăiești: Priorități pentru comunitate

    7 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA a vizitat Primăria Chișinău

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Tiraspolul a stabilit data „alegerilor prezidențiale”

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Platforma DA: Formațiunea se alătură listei PAS pentru scrutinul parlamentar

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună acuză: Grosu promovează un Parlament „sovietic” cu exemplele Anastasia Nichita și Nicolae Botgros

    18 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nina Cereteu, primar din partea Partidului Nostru: Drochia – un exemplu de dezvoltare durabilă și responsabilitate climatică

    18 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.