Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primăria Chișinău: Guvernarea taie finanțări pentru servicii sociale, ca ulterior să le pună pe spatele municipalității
    AUTORITĂȚI

    Primăria Chișinău: Guvernarea taie finanțări pentru servicii sociale, ca ulterior să le pună pe spatele municipalității

    9 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primăria Chișinău a venit azi cu o reacție la protestul consilierilor PAS referitor la situația asistenților personali din Capitală. Municipalitatea a reamintit că pachetul minim de servicii sociale a fost abrogat, după ce Guvernul a implementat Legea privind modificarea unor acte normative, prin care a fost aprobată reforma sistemului de asistență socială „RESTART”.

    „Despre această situație și problemă au comunicat responsabilii Primăriei și a fost luată decizia CSE. În consecință, începând cu anul 2024, acestea au fost excluse din sistemul de cofinanțare din contul transferurilor cu destinație specială al Fondului de susținere a populației și Bugetul de Stat. Totodată, au fost delegate atribuții din domeniul social, inclusiv regionale, municipiului Chișinău, fără alocări de mijloace financiare pentru acoperirea cheltuielilor suportate în procesul de realizare a acestora. Totodată, deputații PAS din Parlament nu au susținut amendamentul care prevede alocarea banilor pentru asistenții personali și este cinic din partea PAS să facă proteste după ce singuri au tăiat din finanțări”, se arată într-un comunicat al Primăriei Chișinău.

    Autoritățile municipale au reamintit că își propun să pună capăt inechității și discriminării și să ceară Parlamentului ca 50 la sută din contribuțiile Capitalei la Bugetul de Stat să rămână în municipiul Chișinău.

    ”Va fi lansată și o petiție în acest sens, prin care chemăm locuitorii orașului să susțină această inițiativă, care ulterior să devină proiect de lege. Astăzi, mun. Chișinău contribuie cu 23 de miliarde de lei în bugetul național, însă înapoi revin 2,8 miliarde, doar 13 la sută, plus transferurile cu destinație specială”, se mai arată în comunicatul Primăriei Chișinău.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAprecieri pentru efortul muncitorilor din subdiviziunile Primăriei Chișinău
    Next Article Franța are un nou premier: Emmanuel Macron a numit cel mai tânăr prim-ministru din istoria țării

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Un nou ales în CMC: Vasile Melnic a primit mandatul de consilier după demisia lui Sergiu Crețu

    13 iulie 2026

    Reparații capitale pe strada Sarmizegetusa din Chișinău: carosabilul va fi modernizat, iar trotuarele amenajate

    13 iulie 2026

    909 milioane de lei în conturile Primăriei Chișinău. Banii urmează să fie investiți în proiecte majore

    13 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Gaik Vartanean acuză guvernarea de un sistem bazat pe numiri politice, salarii mari și contracte netransparente la întreprinderile de stat

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou ales în CMC: Vasile Melnic a primit mandatul de consilier după demisia lui Sergiu Crețu

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Reparații capitale pe strada Sarmizegetusa din Chișinău: carosabilul va fi modernizat, iar trotuarele amenajate

    13 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    909 milioane de lei în conturile Primăriei Chișinău. Banii urmează să fie investiți în proiecte majore

    13 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.