Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu șeful diplomației române: „Livrările de energie electrică și păcură în această perioadă critică ne-au fost salvatoare”
    POLITICĂ

    Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu șeful diplomației române: „Livrările de energie electrică și păcură în această perioadă critică ne-au fost salvatoare”

    20 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președinta R. Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu șeful diplomației române, Bogdan Aurescu, aflat luni, 19 decembrie, într-o vizită de lucru la Chișinău. Oficialii au discutat despre „cooperarea foarte bună dintre cele două țări în acest an foarte greu pentru noi toți”. 

    Președinta Maia Sandu a declarat că și-a „exprimat recunoștința pentru răspunsul rapid și necondiționat al României de a ne ajuta să depășim cea mai mare criză energetică din istoria țării. Livrările de energie electrică și păcură în această perioadă critică ne-au fost salvatoare”.

    De asemenea, șefa statului a mulțumit pentru sprijinul bugetar direct de zece milioane de euro, acordat prin Platforma de Sprijin pentru Moldova.

    Președinta Maia Sandu a subliniat că „relațiile noastre cu România sunt mai strânse decât oricând, iar în anul care vine ne dorim să fim și mai aproape, și să valorificăm mai multe oportunități de dezvoltare pentru ambele părți”.

    Șefa statului a mai menționat că „avem pe agendă importante proiecte de infrastructură și de integrare economică, pentru a crește volumul investițiilor și al comerțului. Mizăm pe România pentru interconectarea sistemelor electroenergetice. Ne dorim să pornim cât mai repede construcția podului Ungheni-Ungheni și să facem operațional podul Leova-Bumbăta. Vrem să simplificăm conexiunile rutiere, iar astfel, și pe cele între oameni”.

    Sursa: zdg.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleKievul a fost atacat din nou cu drone iraniene
    Next Article Pomul de Crăciun de la Președinție poate fi vizitat de toți doritorii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mai multe parcări „Park & Ride” în Chișinău. Lucrările au început pe strada Codrilor

    13 august 2026

    Directorul Polaris, despre presupusele conexiuni politice: „Compania nu are absolut nicio legătură”

    13 august 2026

    „Pentru ce?” Ceban pune la îndoială reforma „Restart” și cere rezultate concrete de la Guvern

    13 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Calea Orheiului se schimbă: sunt reparate carosabilul, trotuarele și parcarea de mare capacitate

    14 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Bolea discută cu noul director al Comunității Transporturilor despre aderarea deplină a Moldovei

    14 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Atacuri cu drone în sudul Ucrainei: un tren de pasageri a fost lovit, iar România a ridicat avioane F-16

    14 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministerul Finanțelor consultă autoritățile locale privind politica fiscală pentru 2027

    14 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina propune Rusiei încetarea atacurilor asupra navelor civile din Marea Neagră

    14 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.