Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președinta Maia Sandu a discutat cu ambasadorii Republicii Moldova despre prioritățile politicii externe
    POLITICĂ

    Președinta Maia Sandu a discutat cu ambasadorii Republicii Moldova despre prioritățile politicii externe

    18 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat astăzi la reuniunea anuală a ambasadorilor, găzduită de Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene.

    Șefa statului le-a vorbit diplomaților despre realizările pe care le-a obținut țara noastră, în ultimul an, în domeniul politicii externe, și despre rolul pe care îl au ambasadele noastre pentru a amplifica și multiplica aceste rezultate. Președinta Maia Sandu a menționat că realizarea majoră a acestui an este obținerea statutului de țară candidată la UE, care aduce deja beneficii pentru oamenii din Moldova.

    Este vorba de extinderea cotelor de export la produsele agricole; de liberalizarea temporară a transportului marfar rutier prin UE; de asistența pentru sectorul energetic și cel al apărării.

    De asemenea, doamna Maia Sandu a spus că de îndeplinirea recomandărilor Comisiei Europene, dar și de felul în care vom ști să ne promovăm țara, depinde cât de repede vom începe negocierile de aderare. Astfel, integrarea europeană trebuie să fie un dosar permanent și o preocupare zilnică a misiunilor noastre diplomatice, împreună cu promovarea intereselor diasporei moldovenești și cu diplomația economică, alte două priorități care trebuie să domine agenda diplomatică.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban: LumTech și Exdrupo au lucrat la turații maxime pentru a elimina consecințele ploilor. Peste 80 de stâlpi au fost doborâți la pământ
    Next Article Arestul la domiciliu pentru Igor Dodon – prelungit

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Moldova are nevoie de modelul româno‑german: Mureșan cere extinderea cooperării economice

    28 noiembrie 2025

    Glodeni rămâne fără sprijin financiar: PAS respinge propunerile Partidului Nostru

    27 noiembrie 2025

    LIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova din 27 noiembrie 2025

    27 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Dialog decisiv la Bruxelles: Moldova primește sprijin european pentru apărare și securitate

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Wizz Air atinge pragul de 250 de aeronave: un pas major spre obiectivul de 500 de avioane

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Liber la bursă! Moldova vrea să transforme BRM într-o piață largă pentru companii și investitori

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Războiul din Ucraina — o amenințare reală pentru Moldova: Apărarea trage semnalul de alarmă

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    România, mesaj ferm pentru regiune: Pace în Ucraina și protecție pentru Republica Moldova

    28 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.