Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Premier Energy va construi un parc eolian în apropierea orașului Ștefan Vodă
    AUTORITĂȚI

    Premier Energy va construi un parc eolian în apropierea orașului Ștefan Vodă

    30 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    O companie subsidiară a Premier Energy PLC intenționează să construiască un parc eolian de 8 MW în apropierea orașului Ștefan Vodă.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Navitas Energy SRL, compania moldovenească subsidiară a Premier Energy PLC (PE) din România, a cumpărat compania Elteprod Wind SRL, care deține un teren de 16.238 metri pătrați, în apropiere de orașul Ștefan Vodă.

    Despre acest lucru, Premier Energy a informat acționarii săi de la Bursa de Valori din București. Potrivit raportului, compania va analiza posibilitatea construcției unui parc eolian. 

    Mai mult, Alive Renewable Holding Limited, o altă companie subsidiară a Premier Energy, a achiziționat 90% din compania Development Power Solar Energy SRL, care deține drepturile de construire a unui parc fotovaltic cu o capacitate de 49 MW și un sistem de stocare a energiei de 16 MWh în județul Buzău din România.

    Așadar, reprezentanții PE consideră că, odată finalizate, aceste active de energie regenerabilă vor contribui la consolidarea securității energetice în regiune, dar și la combatere schimbărilor climatice. 

    În prezent, PE, care este controlată de grupul ceh Emma Zeta Limited, este prezentă în Republica Moldova prin următoarele companii: ICS Premier Energy Distribution SA, ICS Premier Energy SRL, Navitas Energy SRL, Electra Logistics SRL, care prestează servicii de distribuție și furnizarea de energie electrică.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCurtea de Apel Nord va primi șase judecători din 13 ianuarie 2025 pentru suplinirea funcțiilor vacante
    Next Article Construcția unui penitenciar de ultimă generație în Chișinău va începe în 2024

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Concursul pentru șefia Teleradio-Moldova, amânat la solicitarea SIS. Candidații vor fi verificați suplimentar

    17 iulie 2026

    Fermierii cer viitorului Guvern un nou model de dezvoltare a agriculturii și plăți directe după modelul UE

    17 iulie 2026

    Deputat PAS: Angajarea lui Bogdan Zgherea nu a încălcat legea, ci ridică întrebări morale

    16 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban participă la CPAC Great Britain 2026: „Temele discutate sunt relevante și pentru Republica Moldova”

    17 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.